Son "telli turnalar" için anlamlı destek

Son "telli turnalar" için anlamlı destek
Son "telli turnalar" için anlamlı destek
MUŞ (AA) - Bulanık ilçesindeki Turnalar Anaokulu öğrencileri, Türkiye'de sadece Bulanık ovasında üreyen son 12 telli turnanın neslini korumak...

MUŞ (AA) - Bulanık ilçesindeki Turnalar Anaokulu öğrencileri,  Türkiye 'de sadece Bulanık ovasında üreyen son 12 telli turnanın neslini korumak amacıyla Muş Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Geliştirme Tarih ve Sanat Derneği ile merkezi İstanbul 'da bulunan Doğal Hayatı Koruma Derneğin'in ortak yürüttüğü "Muş'ta Toy ve Telli Turna Koruma Projesi"ne destek verdi.

İki dernek tarafından telli turnaların neslini tükenmekten kurtarmak amacıyla yürütülen projeyi destekleyen Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçedeki okullarda düzenlediği etkinliklerle öğrencilerde farkındalık yaratmaya çalışıyor. 

Bu kapsamda, ilçede bulunan Turnalar Anaokulu öğrencileri de projeyi desteklemek ve farkındalık yaratmak amacıyla telli turna resimleri yaparak boyadı.

Öğrencilerin düzenlediği etkinliğe katılan İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip, Türkiye'de telli turnaların sadece Bulanık Ovası'nda bulunduğunu bildirerek, ilçede birçok yere afiş asarak ve okullarda etkinlikler düzenleyerek, projeye destek sunduklarını söyledi.

Turnaların korunması için yörede farkındalık oluşturmanın amaçlandığı projeye öğrencilerin de ilgi gösterdiğini vurgulayan Edip, "Türkülerimize, yüreğimize yer etmiş telli turnaların, Anadolumuzdan sessiz yok oluşlarına, elbette ki bizler duyarsız kalamazdık. Öğrencilerimiz ve tüm çalışanlarımız amacı telli turnaları yaşatmaktır" dedi.

Bulanık Turnalar Anaokulu Müdürü Mihriban Tan ise bu tür projelerin, öğrencilerin çevre koruma bilinci ve duyarlılığını, türlerin doğa için önemini, toplumsal duyarlılık ve sorumluluk bilincini geliştirdiğini ifade etti.