Sur'daki tarihi camiye terör saldırısına tepkiler

Sur'daki tarihi camiye terör saldırısına tepkiler
Sur'daki tarihi camiye terör saldırısına tepkiler
- Muş Alparslan Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Çağlayan: "İnsanlık adına utanç verici. Bunun hiçbir mazereti yok"

MUŞ (AA) - Muş'ta Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki tarihi camiye yönelik terör saldırısı kınandı.

Muş Alparslan Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan Çağlayan, AA muhabirine, adeta açık müze olarak nitelendirilen Diyarbakır gibi bir şehirde bu tür olayların yaşanmasının utanç verici olduğunu söyledi.

Osmanlı eseri Fatihpaşa Camisi'ne (Kurşunlu Camisi) yönelik saldırıyı kınayan Çağlayan, şöyle dedi:

"İnsanlık adına utanç verici. Bunun hiçbir mazereti yok. Bu yapının İslam dünyasındaki yerini, yaşını, yapıldığı tarihi konuşmamız gerekirken bunları konuşmamız Müslümanlar ve insanlık adına üzüntü verici bir şey. Kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları vücutlarını siper ederek saldırıları durdurmalı. 90'lı yıllarda bile camilere, tarihi eserlere saldırı olmazken bugün bunların olması bizi üzüyor. Mekke, Medine, Şam ve Kudüs'ten sonra Ortadoğu'nun en önemli 5 şehrinden birisi Diyarbakır. Din ve mezhep farkı, etnik köken ayrımı olmadan Diyarbakır'a sahip çıkılmalı."  

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Muş Şube Başkanı Hasan Konuşuk da Diyarbakır'daki saldırıyı tasvip etmediklerini dile getirdi.

Camilere, dini mekanlara savaş zamanlarında bile dokunulmadığını aktaran Konuşuk, bu saldırının insani ve dini hiçbir kalıba sığmayacağını belirtti. Konuşuk, "Bu tamamen vicdan meselesi. Bu nefreti kimsenin tasvip etmesi düşünülemez. Halkın buna artık dur demesi lazım. Kabul edilebilir bir durum değil. Bundan sonra namuslarımıza mı müdahale edecekler? Saldırmadıkları, yıkıp dökmedikleri ne kaldı ki?" diye konuştu.