Suruç'taki terör saldırısı

Suruç'taki terör saldırısı
Suruç'taki terör saldırısı
- Patlamada hayatını kaybeden Barutçu'nun amcası Emrullah Barutçu: "Bu süreçten sonra başka canlar yanmasın, başka anneler ağlamasın. Doğulusu, batılısı, Kürt'ü, Türk'ü, Çerkez'i ile eğer bir olmak, bütün olmak istiyorsak, hep beraber el ele vererek bu lanet olası barbar çeteden kurtulmamız lazım"

MUŞ (AA) - Şanlıurfa 'nın Suruç ilçesindeki terör saldırısında hayatını kaybeden Mehmet Ali Barutçu'nun amcası Emrullah Barutçu, "Bu süreçten sonra başka canlar yanmasın, başka anneler ağlamasın. Doğulusu, batılısı, Kürt'ü, Türk'ü, Çerkez'iyle eğer bir olmak bütün olmak istiyorsak, hep beraber el ele vererek bu lanet olası barbar çeteden kurtulmamız lazım" dedi. 

Barutçu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aile olarak terörü hiçbir koşulda asla tasvip etmediklerini söyledi.

Marmara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ikinci sınıf öğrencisi 18 yaşındaki yeğeninin de yaşamını yitirdiği saldırıyı kınadıklarını belirten Emrullah Barutçu, şöyle konuştu:

"Faillerin bir an önce bulunmasını, hükümetimizin, devletimizin yetkili kurumlarından talep ediyoruz. Eğer gerçekten kardeşlik isteniyorsa, doğulusu ve batılısıyla, bütün kesimlerle alakalı herkes bir şekilde elini taşın altına koysun. İlgili birimler de bu olaya dürüst bir şekilde el atsın ve bir an önce failler bulunarak adalete teslim edilsin. Bizim canımız yandı, elbette ki bugüne kadar da hep yanıyordu. Ölen her can bizim için kıymetliydi. Bu süreçten sonra başka canlar yanmasın, başka anneler ağlamasın. Doğulu, batılı, Kürt'ü, Türk'ü, Çerkez'i ile eğer bir olmak bütün olmak istiyorsak, hep beraber el ele vererek bu lanet olası barbar çeteden kurtulmamız lazım. Hükumet bir an önce kurulsun, artık yeter."

Olayda hayatını kaybedenlerin bir çoğu gibi yeğeninin de üniversite öğrencisi olduğunu ifade eden Barutçu, "Sonuçta bunlar gencecik beyinler. Bu beyinler kolay kolay yetişmiyor. Sonuçta 3-5 kişi bir araya toplanmışlar. Her biri Türkiye 'nin çeşitli yerlerinden gelerek bir şeyler ortaya koymaya çalışıyorlar. Ellerinde kalemden başka hiçbir şeyi olmayan bu gençliği bu şekilde heba etmek doğru değil. Bütün kurullar daha duyarlı davransın. Türkiye'nin kaybedecek zerre kadar zamanı yok, artık yeter" diye konuştu.

Ailenin yakınlarından Tahir Sarıkaya ise bu tür şiddet eylemlerinin son bulması dileklerinde bulunarak, "Bu acıların devam etmesini istemiyoruz. Allah bunu bizim başımıza getirmişse, başkalarının başına getirmesin" ifadelerini kullandı.


  ETİKETLER:

  Şanlıurfa

  ,

  Türkiye

  ,

  şiddet

  ,

  Aile