Tütün Çalıştayı

Tütün Çalıştayı
Tütün Çalıştayı
- Muş'ta, 2 gün sürecek çalıştayın ilk oturumu yapıldı

MUŞ (AA) - Muş'ta Tütün Çalıştayı düzenlendi.

Öğretmenevinde düzenlenen çalıştayda konuşan Tütün ve Alkol Piyasası Denetleme Kurulu Daire Başkanı Hikmet Sapan ise 1930'lı yıllarda bölgede Virginia tütünü tohumu ekilmeye başlandığını hatırlatarak, Muş ve Bitlis tütünlerinin, Virginia tütününe benzediğini söyledi.

Devletin, tütün desteklemelerine 1947 yılında başladığını anlatan Sapan, 2002 yılında devlet stoklarında fazla tütün olması, kaynak israfı ve ekonominin getirdiği yük nedeniyle Tekel'in özelleştirildiğini ifade etti.

Sapan, satış garantisi olmadan tütün üretiminin zor olduğuna değinerek, Tekel'in özelleşmesiyle vatandaşın tütününü satamadığını ve sözleşmeli üretim yaptığını dile getirdi.

1988 yılına kadar  Türkiye 'de tütün ithalinin yasak olduğunu vurgulayan Sapan, 1990 yılında 3 bin tonla Türkiye'de tütün ithalinin başladığını anımsattı.

Sapan, son dönemlerde Türkiye'de yıllık 100 bin ton dolayında sigara tüketildiğine dikkati çekerek, bunun yüzde 10'luk kısmının yerli üretim olduğunu belirtti.

Vali Vedat Büyükersoy da Muş Ovası'nın, Alparslan 2 Barajı, Muş Ovası Sulama, Karasu Islah ve Arazi Toplulaştırma projeleriyle Türkiye'nin bir numaralı ovası haline geleceğini belirterek, ovanın iklim şartları ve bulunduğu konum itibarıyla da buna müsait olduğunu kaydetti.

Muş ve Çevre İller Tütün Kooperatifi Başkanı Şeyhmus Solgun ise Türkiye'de tütünün 66 bin üreticiye ve yaklaşık 1,5 milyon insana geçim kaynağı olduğunu söyledi.

Solgun, Türkiye'nin tütün üretiminde 10 ülke arasında yer aldığına işaret ederek, tütünün de diğer tarım ürünleri gibi destekleme kapsamına alınmasını talep etti.

Çalıştaya Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Doğu Anadolu Bölgesi Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DAP) Daire Başkan Vekili Volkan Güler, Türkiye Eksperler Derneği Başkanı Savaş Seyhan, Sigara Harici Tütün Mamulleri Üreticileri Derneği Başkanı Gökhan Ersöz, 19 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necdet Çavuş, Tarla ve Bahçeler Daire Başkanı Mehmet Sığırcı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Daire Başkanı Mehmet Yakut da katıldı.