Varto'da iletişime "terör" engeli

Varto'da iletişime "terör" engeli
Varto'da iletişime "terör" engeli
- Muş'un Varto ilçesinde teröristlerin saldırısında 5 baz istasyonunun zarar görmesi nedeniyle 25 köyde vatandaşlar yaklaşık 3 aydır mobil iletişim imkanlarından yeterince yararlanamıyor - Vatandaşlar, yakınlarıyla görüşmek için cep telefonu sinyalinin alındığı tepelere çıkmak zorunda kalıyor

MUŞ (AA) - YAHYA SEZGİN / SEYİT AHMET EKSİK - Muş'un Varto ilçesinde teröristlerin 5 baz istasyonuna zarar vermesi nedeniyle vatandaşlar, cep telefonuyla görüşme yapabilmek için tepelere çıkmak zorunda kalıyor.

Varto'nun kırsal alanında GSM şirketlerine ait 5 baz istasyonuna PKK'lı teröristlerin el yapımı patlayıcılarla yaptığı, saldırı vatandaşların iletişimini etkiledi.

Baz istasyonlarının zarar görmesi nedeniyle ilçeye bağlı 25 köyde vatandaşlar, yaklaşık 3 aydır mobil iletişim imkanlarından yeterince yararlanamıyor.

Güvenlik gerekçesiyle firmaların onarım yapamadığı bölgede, vatandaşlar, yakınlarıyla görüşmek için cep telefonunun çektiği tepelere çıkmak veya ilçe merkezine gitmek zorunda kalıyor.

Çaylar köyü sakinlerinden Doğan Başak, AA muhabirine, telefonla görüşmek için 3 kilometre yol gitmek zorunda kaldıklarını anlattı.

"3 kilometre yol geliyor, dağlarda telefonla konuşuyoruz. Halimiz ne olur. Yazık değil mi?" diyen Başak, "Telefonlar çekmiyor. Bizde görüşme yapmak için bu kadar yol yürümek zorunda kalıyoruz" ifadesini kullandı.

Telefon hatlarının yapılmasını isteyen Felek Ok ise torunlarını özlediğini ve görüşemediğini belirterek, "Torunlarım, çocuklarım beni özlüyor. Telefon yok görüşemiyorum. 2-3 aydır böyle" dedi. 

Hüsniye Başak da sorunun bir an evvel giderilmesini isteyerek, "Perişanız, Konuşmak için dağlara tepelere çıkıyoruz. Dağlarda da iyi çekmiyor. Çok perişanız, telefonlarımız yapılsın" şeklinde konuştu.

Cep telefonu kullanamadıkları için sıkıntı yaşadıklarını ifade eden İmam Dalgül de "Askerimiz var ulaşamıyoruz. Hastalarımız, yaşlılarımız var. Hastalar telefonla konuşmak için yüksek tepelere çıkamıyorlar" diye dert yandı.