Varto'daki terör olayları

Varto'daki terör olayları
Varto'daki terör olayları
- Muş Valisi Büyükersoy: - "İlçemizde hayat normal seyrine dönmüştür. Biz ülkemizin her köşesinin olduğu gibi Varto'nun da huzurlu ve güvenli olmasını arzu etmekteyiz" - "Sivillere dönük herhangi bir müdahale olmamıştır. Çünkü orada yapılan faaliyet tamamen bu patlayıcıları yerleştiren, askerimize, polisimize patlayıcıları imha etme faaliyeti esnasında saldıran, silah kullanan terör örgütü mensuplarına karşı yapılmıştır"

MUŞ (AA) - Muş Valisi Vedat Büyükersoy, Varto ilçesinde yaşanan terör olaylarına ilişkin, "İlçemizde  hayat normal seyrine dönmüştür. Biz ülkemizin her köşesinin olduğu gibi Varto'nun da huzurlu ve güvenli olmasını arzu etmekteyiz" dedi. 

Varto ilçesinde dünden bu yana yaşanan terör olaylarıyla ilgili Valilikte basın toplantısı düzenleyen Vali Büyükersoy, 15 Ağustos 2015'te ilçede 2 TEDAŞ görevlisinin, terör örgütü PKK mensuplarınca rehin alındığını ve ilçede elektriğin tamamen kesildiğini belirterek, bu gelişmenin ardından başlayan sürecin bu aşamaya geldiğini söyledi. 

İlçede yaşanan olayları ilk andan itibaren takip ederek 16 Ağustos'ta, 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11. maddesi gereğince Varto'da "sokağa çıkma yasağı" ilan ettiklerini anımsatan Büyükersoy, "İlçemizde PKK terör örgütü mensupları tarafından cadde ve sokaklara çok sayıda mayınlama, tuzaklama ve patlayıcı konulması nedeniyle söz konusu patlayıcıların ve mayınların imhası esnasında vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması için bu yasağı uygulamaya karar verdik" diye konuştu. 

Büyükersoy, yasağın uygulandığı andan itibaren terör örgütü mensuplarının döşediği mayın, patlayıcı ve tuzakların imhası için Van'dan bomba imha aracı getirdiklerini bildirerek, şöyle devam etti:

"Söz konusu patlayıcıları getirdiğimiz araçla imha ettik. Patlayıcıların imhası esnasında vatandaşlarımızın zarar görmemesi amacıyla sokağa çıkmamaları için bir karar aldık. Bu patlayıcıların bir kısmı 30-40 kilogram ağırlığında olan ve ciddi tahribata sebep olacak patlayıcılardı. Biz patlayıcıları imha etmek istediğimizde, patlayıcıları döşeyen, tuzakları kuran terör örgütü mensupları polisimize, askerimize uzun namlulu silahlarla ateş etti. Aynı zamanda roketatar kullanıldı. Hamdolsun ne askerimiz ne de polisimiz saldırılarda yara aldı. Vatandaşımızın huzurunu temin etmek için yaptığımız faaliyet tamamlandığından dolayı bu sabah itibarıyla sokağa çıkma yasağını kaldırmış bulunmaktayız."

- Çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi

Çatışmanın yaşandığı bölgede, uzun namlulu silah ve roketatar kullanan çok sayıda terörist bulunduğuna dikkati çeken Büyükersoy, yapılan operasyon esnasında yaklaşık 4 bin Kalaşnikof mermisi, 13 Kalaşnikof marka silah, 5 roketatar mühimmatı, 700 Bixi marka silaha ait mermi ve bir teneke dolusu M16 marka silaha ait mermi ele geçirildiğini ifade etti.

Vali Vedat Büyükersoy, teröristlerin, ele geçirilen mühimmat ve açtıkları hendeklere döşedikleri patlayıcılarla vatandaşların can ve mal emniyetini tehlikeye düşürdüğüne işaret ederek, "Bu olayların Varto ilçemizde devam etmesi, insanların bu ortamda yaşaması herhalde normal bir durum değildir. Bu anormal durumu ortadan kaldırmak için jandarmamız ve polisimiz müdahale etmiş ve gereğini yapmıştır. Bu çerçevede yapılan faaliyette 4 terörist etkisiz hale getirilmiş, 1 terörist ise canlı yakalanmıştır. Konuya ilişkin, adli makamlarca da gerekli işlemler yapılmaya devam etmektedir" dedi..

- İlçede hayat normale döndü

İlçede hayatın normale döndüğünü anlatan Büyükersoy, şunları kaydetti:

"Biz ülkemizin her köşesinin olduğu gibi Varto'nun da huzurlu ve güvenli olmasını arzu etmekteyiz. Bombaların, patlayıcıların, mayınların olduğu bir yerde huzurdan bahsedilemez. Zaten yapılan faaliyet de bu sebeple yapılmıştır. O yüzden, sokağa çıkma yasağı da çok kısa tutulmuştur. Sabah 08.30'da sokağa çıkma yasağı kararı verilmişti ve bu sabah söz konusu yasak kaldırıldı. Ulaşımda herhangi bir problem yok, hayat normal seyrinde devam ediyor. Tabii konulan patlayıcıları tek tek saymak mümkün değil. Çünkü bir kısmı toprağa gömülü, bir kısmını da tüpleri kullanarak yaptılar. Yaklaşık 8-9 farklı cadde ve sokakta söz konusu düzenekleri kurdular. Bunlar da bizim müdahalemizle etkisiz hale getirildi. Yolları tam anlamıyla düzeltemedik ama geçişe uygun hale getirmek için orayı iş makineleriyle düzeltmeye çalıştık."

Büyükersoy, olaylar sırasında sivil vatandaşlara yönelik bir müdahalenin söz konusu olmadığının altını çizerek, "Sivillere dönük herhangi bir müdahale olmamıştır. Çünkü orada yapılan faaliyet tamamen bu patlayıcıları yerleştiren, askerimize, polisimize patlayıcıları imha etme faaliyeti esnasında saldıran, silah kullanan terör örgütü mensuplarına karşı yapılmıştır. Bunların kıyafetlerinin sivil olması, şiddette başvurmadığı anlamına gelmez. Bunlar elinde sopayla değil, roketatar ve uzun namlulu silahlarla görülmüş kişilerdir" diye konuştu.

Toplantıda Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Sönmez, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Osman Nuri Çevik ve İl Emniyet Müdürü Ahmet Cemal Çalışkan da hazır bulundu.