Yanmamış kömürlerle geçimlerini sağlıyorlar

Yanmamış kömürlerle geçimlerini sağlıyorlar
Yanmamış kömürlerle geçimlerini sağlıyorlar
- Muş'un Malazgirt ilçesinde ailelerine katkı sunmak isteyen çocuklar, çöplüklerden topladıkları yanmamış kömürleri satarak hem harçlıklarını çıkarıyor hem de evlerine ekmek götürüyor

MUŞ (AA) - SAMİ DEMİR - Malazgirt ilçesinde maddi durumu kötü olan ailelerine katkı sunmak isteyen çocuklar, çöpten topladıkları yanmamış kömürleri satıyor.

Dar gelirli ailelerin çocukları resmi dairelerin ve apartmanların kazan dairelerinden tam yanmadan çıkan kömürleri, çöpte tek tek ayıklayarak para kazanmaya çalışıyor.

Çocuklar, arkadaşları sokaklarda oyun oynarken ev bütçesine katkıda bulunmak için çöplüklerden topladıkları kömürleri eleyip, çuvallara doldurarak ya evlerine götürüyor ya da satıyor.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 10 derece olarak ölçüldüğü ilçede, güç şartlar altında topladıkları kömürleri esnafa satan çocuklar, böylece harçlıklarını çıkardıklarını ve aile  bütçesine katkıda bulunmaya çalıştıklarını söyledi.

Ailesine yük olmamak için çöplükten kömür toplayan çocuklardan Fırat Sancı, "Çöpten kömür toplamayı biz de istemeyiz ama maddi sıkıntılarımız var. Bu kömürleri satarak evimize bir katkımız oluyor ve okul giderlerimizi karşılıyoruz" dedi.

Arkadaşlarıyla işbirliği içinde kömür topladıklarını belirten Sancı, topladıkları kömürü özellikle ilçedeki esnafa sattıklarını kaydetti.

Sancı, günlük 5-6 lira kazandıklarını bildirerek, birçok arkadaşının kazandığı parayla evlerinin geçimini sağladığını ve okul masraflarını çıkardığını sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Oyun

  ,

  Aile

  ,

  Para

  ,

  Hava

  ,

  Okul

  ,

  lira

  ,

  Resmi

  ,

  derece