Yaşlılar Haftası

Yaşlılar Haftası
Yaşlılar Haftası
- AFAD-Sen Genel Başkanı Çelik, mesaj yayımladı

MUŞ (AA) - Afet ve Acil Durum (AFAD) Çalışanları Sendikası (AFAD-Sen) Genel Başkanı Ayhan Çelik, Yaşlılar Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı.

Çelik, mesajında, milli kültürü ve değerleri yarınlara taşımamızı sağlayan yaşlıların, geçmişin tecrübelerini günümüze aktararak geleceğe ışık tutan bir kaynak olduğunu belirtti. 

Yaşlıların toplumun ve ailenin temel direği olduğunu aktaran Çelik, şunları kaydetti:

"Kendi varlığımız ve çocuklarımızın geleceği ne kadar önemliyse, yaşlılarımız da en az o kadar önemlidir bizim için. Peygamber Efendimiz, gençleri yaşlılara saygı göstermeye teşvik etmiş ve 'Herhangi bir genç yaşından dolayı bir ihtiyara saygı gösterirse Allah da ihtiyarlığında ona hizmet edecek kimseler yaratır' diyerek bu hususun önemini vurgulamıştır. Yaşlılarımızın hayatlarının son evresini evlatlarının yanında, kendi yetiştiği ve bildiği ortamda, yakın çevresi içinde ilgi ve himaye görerek geçirmesi en güzeli olmakla birlikte günümüzde çekirdek aile yapısının yaygınlaşması, evlenen çiftlerin başka bir yerde ikamet etmesi, yaşlıların bir taraftan genç aile üyelerinden ayrılmalarına yol açarken diğer taraftan da barınmalarını önemli bir sorun haline getirmektedir. Devletimiz de bu nedenle, kendilerine bakamayacak durumda olan yaşlılarımızın mümkün olduğunca gelenek ve göreneklerimize uygun olarak kendi evlerinde, aile ortamlarında zamanlarını geçirmelerini sağlamaya, onların bakım ve ihtiyaçlarını ailelerinin içinde karşılamaya yönelik çalışmalar yapmakta. Bunun mümkün olmaması halinde ise yaşlılarımızı huzurevlerinde ve yaşlı bakım evlerinde ağırlamaktadır. En verimli çağlarını ülkesine ve milletine hizmetle geçirmiş bütün değerli büyüklerimizin Yaşlılar Haftası'nı kutluyor, kendilerine sağlıklı, uzun ömürler diliyorum." 

 


  ETİKETLER:

  Aile

  ,

  afet

  ,

  AFAD

  ,

  kaynak

  ,

  genç

  ,

  hizmet