Yol açtırmak için yapılan asılsız ihbarlara ceza verilecek

Yol açtırmak için yapılan asılsız ihbarlara ceza verilecek
Yol açtırmak için yapılan asılsız ihbarlara ceza verilecek
- Muş'ta, kar nedeniyle kapanan köy yollarının açılması için asılsız ihbarlarda bulunan bazı vatandaşlar, karla mücadele çalışması yürüten ekipler başta olmak üzere AFAD ve 112 Acil Servis ekiplerini zor durumda bırakıyor - Muş AFAD Müdürü Dayanan: "Valiliğin aldığı karar gereği, bundan böyle asılsız ihbar yapan kişiler hakkında yasal işlem yapılacaktır"

MUŞ (AA) - SEYİT AHMET EKSİK - Muş'ta kar nedeniyle kapanan köy yollarının açılması için asılsız ihbarlarda bulunan vatandaşlar hakkında yasal işlem yapılacak.

Kış mevsiminin çetin geçtiği Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki illerde, kar nedeniyle kapanan köy yollarını açmak, köylerdeki hastalara ve yollarda mahsur kalan vatandaşlara ulaşmak için gece gündüz demeden büyük bir özveriyle çalışan ekipler, asılsız ihbarlar nedeniyle zor günler geçiriyor.

Bu durumu göz önünde bulunduran Muş Valiliği, aldığı karar ile asılsız ihbarda bulunduğu tespit edilen vatandaşlar hakkında yasal işlem başlatacak.

Afet ve Acil Durum İl Müdürü Abdürrahim Dayanan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çetin kış şartlarının yaşandığı Doğu Anadolu Bölgesi'nde AFAD ekiplerinin 7 gün 24 saat göreve hazır olduğunu belirtti.

Diğer kuruluşlarla koordinasyon halinde mahsur kalan vatandaşların kurtarılması başta olmak üzere ağır kış şartlarının doğurduğu olumsuz koşulların giderilmesi adına çalışma yaptıklarını anlatan Dayanan, bu kapsamda yapılan her ihbarı değerlendirdiklerini söyledi.

Dayanan, özellikle köylerde yaşayan vatandaşların kapalı yolları açtırmak için asılsız ihbarda bulunduğuna, bunun da ekipleri zor durumda bıraktığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Tek şikayet ettiğimiz konu, vatandaşlardan gelen asılsız ihbarlar. Bir köy yolunun açılması için bazen asılsız ihbarlar yapılmakta. Bu ihbarlar üzerine biz de diğer kuruluşları bölgeye yönlendirmek zorunda kalıyoruz. Ekipler, ihbar gelen bölgeye gittiklerinde ihbarın asılsız olduğunu görüyorlar. Bu da büyük bir kaynak israfına yol açıyor. Vatandaşlarca yapılan asılsız ihbarlarla gerçekten yardıma ihtiyacı olan kişilere ulaşılamadığı akıllardan çıkartılmamalı. Çünkü o an için başkaları gerçekten hizmete ihtiyaç duyabilir. Bu yüzden asılsız ihbarların bitmesini istiyoruz. Valiliğin aldığı karar gereği de bundan böyle asılsız ihbar yapan kişiler hakkında yasal işlem yapılacaktır."


  ETİKETLER:

  Anadolu

  ,

  Köy

  ,

  Gece

  ,

  afet

  ,

  AFAD

  ,

  kış

  ,

  kar

  ,

  kaynak