Zirai ilaç kullanımı

Zirai ilaç kullanımı
Zirai ilaç kullanımı
- Muş Ziraat Odası Başkanı Yıldırım, çiftçileri "Zirai İlaçlar ve Kalıntı Sorunları" konusunda uyardı

MUŞ (AA) - Muş Ziraat Odası Başkanı Hakim Yıldırım, tarımsal üretim yapan çiftçilere "Zirai İlaçlar ve Kalıntı Sorunları" konusunda uyarılarda bulundu.

Yazılı açıklama yapan Başkan Yıldırım, üretici ve zirai ilaç satıcılarını uyararak, başta insan sağlığı olmak üzere diğer canlıların hayatı ile çevrenin çok değerli olduğunu ifade etti.

Yıldırım, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bilindiği gibi dünya  ve ülkemizde artan nüfusa rağmen tarımsal üretimin yapıldığı alanlardaki artış ihmal edilebilecek kadar azdır. Bu gerçek bize artan nüfusun beslenebilmesi için birim alandan daha fazla ürün almanın gerekliliğini göstermektedir. Bunun için yüksek verimli çeşitlerin geliştirilmesi, doğru bitki besleme yöntemlerinin kullanılması, depolama kayıplarının en aza indirilmesi yanında ürünleri hastalık ve zararlılara kaptırmamak yani zirai mücadele büyük önem taşımaktadır. Ancak zirai mücadele sadece daha fazla ürün almak anlamına gelmez. Aynı zamanda başta insanlar olmak üzere bütün canlıları ilgilendiren önemli sorunları da içinde barındıran bir tanımdır."

Genel olarak bütün zirai ilaçların insan ve hayvan sağlığı ile çevreye zararlı ürünler olduğunu anımsatan Yıldırım, bu ilaçların kullanımının ehil kişiler tarafından yapılması gerektiğini belirtti.

Yıldırım, "İlaçlarının ehil kişiler tarafından uygulanması, uygulama dozu, uygulama zamanı, ilaçların ruhsatlı oldukları hastalık ve zararlıya karşı kullanılması, son ilaçlama ile hasat arasındaki süreye uyulması gibi pek çok tedbirin alınması gereklidir" ifadelerini kullandı.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Hakim

  ,

  Ziraat

  ,

  başkan

  ,

  açıklama

  ,

  Karşı