150 yıllık konak sanat galerisine dönüştürüldü

150 yıllık konak sanat galerisine dönüştürüldü
150 yıllık konak sanat galerisine dönüştürüldü
- Nevşehir'de yaşayan emekli öğretmen, dedesinden kalma tarihi konağı sanat galerisine dönüştürdü - Konağın varislerinden Çiçek: - "Çinoğlu Konağı olarak bilinen eski ev, zamanın Macar taş ustalarına yaptırılmış ve 150 yıllık bir geçmişi bulunuyor"

NEVŞEHİR (AA) - Kapadokya'nın el sanatları merkezi konumundaki Nevşehir'in Avanos ilçesinde yaşayan emekli öğretmen Kadriye Çiçek, dedelerinden kalma tarihi konağı, çömlek, mozaik ve seramik eserlerin sergilendiği sanat galerisine dönüştürdü.

Alaaddin Mahallesi'nde uzun süre atıl kalan, bir çok varisi bulunmasının yanı sıra Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tescillenen konak, varislerinden Kadriye çiçek'in girişimleriyle restore edilerek, sanat galerisi haline getirildi.

Emekli öğretmen Çiçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konağın kendileri için manevi değer taşıdığını, bu nedenle uzun süre atıl kalmasının üzüntüsünü yaşadığını söyledi.

Konağın uzun süre yıkılmadan ayakta kaldığını belirten Çiçek, "Çinoğlu Konağı olarak bilinen eski ev, zamanın Macar taş ustalarına yaptırılmış ve 150 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Dede yadigarı konağı, varislerinden birisi olarak tekrar kullanılır hale getirmenin büyük mutluluğunu yaşıyorum" dedi.

Çocukluğunun bir kısmının konakta geçtiğini anlatan Çiçek, şöyle konuştu:

"Her köşesinde anılarım var. Atıl ve boş bir şekilde bulunması beni çok üzüyordu. En büyük arzularımdan birisi dedemin, annemin, halamın ve benim çocukluğumun bir döneminin geçtiği bu eski konağı tekrar kullanılabilir halde görmekti. Bütün varislerle görüşüp onayını aldıktan sonra konağı aslına uygun olarak tadilatını yapmak üzere çalışmalara başladık. Eşim Seyhan Çiçek ve yeğenim Özgür Tükel'in gayretleriyle Nevşehir Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan izin alıp konağı atıl durumdan kurtardık. Konağı, içinde insanların gezeceği, mutlu duygular yaşayabilecekleri bir yer haline getirmek istedik ve sanat galerisine dönüştürdük. Dört odasında sanatsal seramik, mozaik, çanak, çömlek ve çeşitli tablolar sergileniyor."