Ana atardamara balon ve stent uygulaması yapıldı

Ana atardamara balon ve stent uygulaması yapıldı
Ana atardamara balon ve stent uygulaması yapıldı
NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir'de ilk defa bacak ana atardamarına balon ve stent uygulaması yapıldı.Remzi Yıldırım (73), yürüdüğü sırada bacağında oluşan...

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir'de ilk defa bacak ana atardamarına balon ve stent uygulaması yapıldı.

Remzi Yıldırım (73), yürüdüğü sırada bacağında oluşan şiddetli ağrı sebebiyle Nevşehir Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Polikliniğine başvurdu.

Kalp ve Damar Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özgür Koral tarafından yapılan kontrollerde karnın içinde sağ bacağına giden ana atar damarda tam tıkanıklık tespit edildi. Hastaya ileri tetkik olarak kansız anjiyo olarak da bilinen BT anjiyografi uygulaması yapıldı.

Tomografi teknisyenleri tarafından 3 boyutlu olarak hazırlanan görüntü üzerinde hasta ve yakınları ile görüşmelerin sonucunda stent uygulaması kararı alındı.

Koral, yaptığı açıklamada, stent konulduktan sonra tıkalı damarın tamamen açıldığını belirterek, "Yaptığımız kontrollerde, tıkalı damarın sanki hiç daralmamış gibi olduğunu ve doğal yapısına geri döndüğünü tespit ettik.  Hastamız bir gün sonra şifa ile taburcu edildi. Ameliyat sonrası yapılan kontrol, muayene ve tetkiklerin de stentin açık olduğu görüldü. Kalça ve bacaklarında hiçbir ağrısı kalmayan hastamız artık istediği kadar yürüyebiliyor" diye konuştu.

Genel Sekreter Uzm. Dr. Muhammet Çömçe ise hastane tesislerine özellikli birimlerin kazandırılması için Sağlık Bakanlığı öncülüğünde girişimlerin aralıksız devam ettiğini kaydederek, "Hekimlerimizin bu ve benzeri başarılı ameliyatları bizleri memnun etmekte, C kollu skopi cihazıyla yapılan bu başarılı balon ve stent uygulaması da Nevşehir'de bir ilk olma özelliği taşıyor" dedi.