Araştırmacı-Yazar Daniken, Nevşehir'de

Araştırmacı-Yazar Daniken, Nevşehir'de
Araştırmacı-Yazar Daniken, Nevşehir'de
NEVŞEHİR (AA) - 1968 yılında yayınlanan "Tanrıların Arabaları" isimli kitap ile tanınan İsviçreli araştırmacı yazar Erich von Daniken, dünyanın en...

NEVŞEHİR (AA) - 1968 yılında yayınlanan "Tanrıların Arabaları" isimli kitap ile tanınan İsviçreli araştırmacı yazar Erich von Daniken, dünyanın en büyük yer altı şehrinin bulunduğu Nevşehir Kalesi civarında incelemelerde bulundu.

İlk insan kültürleri ile ilgili yaptığı çalışmalar ve bu süreçte yazdığı "Tanrıların Arabaları" isimli kitapla dünyada büyük yankı uyandıran İsviçreli araştırmacı yazar Daniken,  Almanya , Avusturya ve İtalya'dan oluşan ve aralarında akademisyen, danışman, teknisyen, işadamı, ressam ve çeşitli meslek gruplarına mensup 38 kişilik heyetle, dünyanın en büyük yer altı şehrinde inceleme yaptı.

 Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Nevşehir Valiliği'nin denetiminde ve Nevşehir Belediyesi'nin maddi desteğiyle bölgede devam eden temizleme çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi alan Daniken, diğer yeraltı şehirlerine göre oldukça farklı özelliklere sahip konumda gözlemlediği bu yeraltı şehrinin,  Kapadokya turizmi açısından da vazgeçilmez bir ziyaret merkezine dönüşeceğine inandığını belirtti.

Yeni keşfedilen yer altı şehrinin oldukça geniş bir alana yayılı olmasının bölgenin önemini ortaya koyduğunu kaydeden Daniken, halen devam eden temizleme çalışmalarıyla birlikte bölgenin gizemli tarihsel değerlerinin de  daha belirgin hale geleceğine inandığını ifade etti.

Daniken, hazırlık çalışmaları devam eden yeni kitabında Kapadokya bölgesinde keşfedilen Nevşehir Yeraltı Şehri'ni ayrıntıları ile okuyucularına aktaracağını dile getirdi.