Avanos Geleneksel Halk Panayırı ve Şenlikleri'ne doğru

Avanos Geleneksel Halk Panayırı ve Şenlikleri'ne doğru
Avanos Geleneksel Halk Panayırı ve Şenlikleri'ne doğru
- Avanos Belediye Başkanı İnce: "Sanatçılar sokağında düzenlenen Avanos Geleneksel Halk Panayırı ve Şenlikleri, sanatçının halkla sokak aralarında kucaklaştığı ender ve doğal etkinliklerden bir tanesi"

NEVŞEHİR (AA) - Avanos Belediyesince 2'incisi düzenlenecek Avanos Geleneksel Halk Panayırı ve Şenlikleri'nin hazırlıkları sürüyor.

Belediye Başkanı İsmet İnce, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Selçuklu ve Osmanlı döneminde de kurulan panayırların zamanla  fuar ve festivallere dönüştüğünü belirtti.

Belediye olarak unutulmaya yüz tutmuş bu geleneği yaşatmak istediklerini dile getiren İnce, Avanos Geleneksel Halk Panayırı ve Şenlikleri'nin etkinlik takviminin yayımlandığını bildirdi.

İnce, 21 Ağustos 'ta başlayacak etkinliğin 4-5-6 Eylül 'de halk konserleriyle tamamlanacağını söyledi.

İki aşamadan oluşacak etkinliğin ilk bölümünün "Çocukluğumu Hatırlıyorum" sloganıyla tertipleneceğini belirten İnce, şunları kaydetti:

"Bu bölümde kelle atma, çanak çömlek ustalığı, en iyi üzüm yetiştiriciliği gibi kültürel yarışmalar yapılacak. Çeşitli sanatsal aktiviteler, halk oyunu gösterileri, sokak sanatçılarının gösterileri olacak. Her çeşit el emeği ve el sanatı ürünler, ressam ve heykel traşların sergileri, yöresel ürünler, tatlar burada görücüye çıkacak. Çok sayıda stant açılacak."

Avanos'un el sanatlarının merkezi olduğunu ifade eden İnce, "Her aileden çok sayıda sanatçı ve usta çıkar. Sanatçılar sokağında düzenlenen Avanos Geleneksel Halk Panayırı ve Şenlikleri, sanatçının halkla sokak aralarında kucaklaştığı ender ve doğal etkinliklerden bir tanesi" dedi.


  ETİKETLER:

  Belediye

  ,

  Fuar

  ,

  eylül

  ,

  ağustos