Avanos'ta, "Uluslararası Seramik Sempozyumu" yapılacak

Avanos'ta, "Uluslararası Seramik Sempozyumu" yapılacak
Avanos'ta, "Uluslararası Seramik Sempozyumu" yapılacak
NEVŞEHİR (AA) - Avanos Kaymakamı Mustafa Eldivan, ilçede "Uluslararası Seramik Sempozyumu" düzenleneceğini söyledi.Eldivan, AA muhabirine yaptığı...

NEVŞEHİR (AA) - Avanos Kaymakamı Mustafa Eldivan, ilçede "Uluslararası Seramik Sempozyumu" düzenleneceğini söyledi.

Eldivan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hacıbektaş Veli Üniversitesi ile Avanos Kaymakamlığı işbirliğinde düzenlenecek sempozyumda çömlekçiliğin bilimsellikle birleştirerek ele alınacağını ifade etti.

Hititlerden bu yana yaklaşık 3 bin yıldır devam eden ve Avanos ismiyle özdeşleşen çömlekciliği bu defa içine bilimselliği de katarak değerlendireceklerini belirten Eldivan, şöyle konuştu:

"Sempozyumun sonunda ortaya çıkan çalışmalar Hacı Nuri Bey Konağı'nda sergi halinde sunalacak. 15-26 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan etkinlikler takvimi çerçevesinde, Avanoslu ustalar ve yabancı seramik sanatçıları birlikteliğinde, Kızılırmak kenarında çömlekçiliği görsel bir şölene dönüştüreceğiz. Hırvatistan , Romanya, Polonya, Tunus , Letonya ve Türkiye 'den bu alanda önde gelen usta ve sanatçılar sempozyumda çalışmaları ve sunumları ile yer alacaklar."

Eldivan, 9'ncu Uluslararası Avanos Uygulamalı Seramik Sempozyumu (UAUSS 2015), "Dış Mekan Seramikleri"  temasının işleneceği sempozyuma, yurt dışından ve Türkiye'den 14 davetli seramik sanatçısının katılacağını vurgulayarak, "Avanos'ta ırmak kenarı alanında büyük boyutlu dış mekan seramik eserler üretecekler. Tuz pişirimi, raku pişirimi ve açık alanda seramik pişirimleri gibi çeşitli etkinlikler, çalıştaylar ve görsel aktivitelerin de yapılacağı etkinliğin sonunda, seramik sergisi açılacak" ifadesini kullandı.

Üretilen eserler, Avanos bölgesine kalıcı olarak yerleştirilecek. sempozyumun ve çalıştayın tüm süreçleri halka açık olarak gerçekleştirilecek.


  ETİKETLER:

  Hırvatistan

  ,

  Tunus

  ,

  Türkiye

  ,

  Mekan

  ,

  sergi

  ,

  2015