Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Camiler ve Din Görevlileri Haftası
Camiler ve Din Görevlileri Haftası
NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir İl Müftülüğü tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla program düzenlendi.Kapadokya Kültür ve Sanat...

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir İl Müftülüğü tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla program düzenlendi.

Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi'nde "Namaz Aşktır. Üşenme, Erteleme, Vazgeçme" sloganı ve "5 Vakit Huzur" temasıyla gerçekleştirilen program, İstiklal Marşı ve Kuran'ı Kerim Tilaveti okunmasıyla başladı.

Programda, Eski Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Altunkaya, "Cami ve Namazla Arınma" konulu konferans verdi.

Altunkaya, Türk milletinin camilere büyük önem verdiğini belirterek, "Cami ibadet ve Allah'a kulluk niyetiyle müminleri biraya getiren toplayan anlamına gelir. Bu mekanda, köylü, şehirli, zengin ve fakir ayrımı yoktur. Camiler vatanımızın tapu senedi, milletimizin varoluş sebebidir" dedi. 

Vatandaşları camilere sahip çıkmaya çağıran Altunkaya, Mustafa Kemal Atatürk 'ün Balıkesir hutbesinde söylediği "Efendiler, camiler birbirinizin yüzüne bakmak, yatıp kalkmak için yapılmamıştır. Camiler ibadet içindir. Onlara sahip çıkalım, koruyalım" sözünü de hatırlattı.

Konferansın ardından müftülük çalışmalarına yaptıkları katkılardan dolayı Vali Mehmet Ceylan, Belediye Başkanı Hasan Ünver ve sivil toplum kuruluşlarına plaket verildi.

Programa, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz, Murat Göktürk, MHP Nevşehir Milletvekili Mehmet Varol, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Metin Alkaya, İl Emniyet Müdürü Metin Kalayoğlu, daire müdürleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile din görevlileri katıldı.