"Ceneviz Vadisi" Ihlara'nın alternatifi olacak

"Ceneviz Vadisi" Ihlara'nın alternatifi olacak
"Ceneviz Vadisi" Ihlara'nın alternatifi olacak
- Nevşehir'in Avanos ilçesindeki Ceneviz Vadisi, çevre düzenleme çalışmalarının tamamlanmasıyla Kapadokya'nın önemli vadilerinden Ihlara gibi doğa turizminin gözdesi olacak - Özkonak Belediye Başkanı Yürekli: - "Vadimize gelen turistlerimiz güven içinde bölgemizin kültürünü yakından tanıma imkanı bulacak. Ceneviz Vadisi Projemiz tamamlandığında Ihlara Vadisi'nden çok daha güzel hale gelecek"

NEVŞEHİR (AA) - İSRAFİL BARAN - Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı Özkonak beldesindeki Ceneviz Vadisi, çevre düzenleme çalışmalarının tamamlanmasının ardından Kapadokya'daki Ihlara Vadisi'ne alternatif olacak.

Özkonak Belediye Başkanı İlker Yürekli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 5 kilometre uzunluğa sahip Ceneviz Vadisi'nde çevre düzenleme ve temizlik projesi başlatıldığını söyledi.

Çalışmaların tamamlanmasıyla Ceneviz'in Kapadokya'nın gözdesi Ihlara'ya rakip olacağını belirten Yürekli, Kapadokya bölgesinin merkezinde bulunmalarına rağmen tanıtım eksikliği nedeniyle turizmden yeterli pay alamadıklarını dile getirdi.

Yürekli, şu değerlendirmede bulundu:

"Beldemizi yerli ve yabancı turistlere daha iyi tanıtmak için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile yoğun çalışma yürütüyoruz. Bu çerçevede eşsiz tarihi ve doğal güzelliklere sahip Ceneviz Vadisi'ni, turizme kazandırmak için yola çıktık. Vadi, çok geniş alana sahip olduğu için turizme açılmadan önce turistlerin can güvenliğini sağlamaya yönelik çalışmalar yapacağız. Vadimize gelen turistlerimiz güven içinde bölgemizin kültürünü yakından tanıma imkanı bulacak.

Ceneviz Vadisi Projemiz tamamlandığında Ihlara Vadisi'nden çok daha güzel vadi haline gelecek."

- "Temizlik ve çevre düzenleme çalışmalarına başladık"

Yürekli, Ceneviz'in Kapadokya'nın en eski vadilerinden olduğuna dikkati çekerek, 1514'te inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve koruma altındaki 536 yıllık meşe ağacının da yer altı şehrinden başlayan ve tarihi İpek Yolu güzergahındaki vadinin sınırlarında bulunduğunu söyledi.

Bizans döneminden kalan, restore edilmiş evlerin de bulunduğu vadinin 5 kilometrelik uzunluğa sahip olduğu bilgisini veren Yürekli, "Burayı turizme kazandırmak için temizlik ve çevre düzenleme çalışmalarına başladık. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüyle koordineli şekilde burayı turizme kazandırmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

Vadiyi sınırlı imkanlarla Kapadokya turizmine kazandırmak için çalıştıklarını ifade eden Yürekli, ilgili kurum ve kuruluşlardan destek beklediklerini sözlerine ekledi.