Defansif ve ileri sürüş teknikleri eğitimi

Defansif ve ileri sürüş teknikleri eğitimi
Defansif ve ileri sürüş teknikleri eğitimi
NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir Emniyet Müdürlüğü tarafından emniyet mensuplarına yönelik, "Defansif ve İleri Sürüş Teknikleri, Anti Terör ve VIP Sürüş...

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir Emniyet Müdürlüğü tarafından emniyet mensuplarına yönelik, "Defansif ve İleri Sürüş Teknikleri, Anti Terör ve VIP Sürüş Eğitimi" veriliyor.

Ahiler Kalkınma Ajansının desteğiyle Nevşehir Polisevinde düzenlenen programda konuşan İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Ender Kozlu, araçlarda sürücülerin yanı sıra yolcuların da mutlaka emniyet kemeri takması gerektiğini belirterek, "100 kilometre hızla giderken kaza yaptığınız esnada sürücüde emniyet kemeri takılı olsa dahi arkadaki yolcu takmıyorsa 60 kilogramlık yolcunun öndeki koltuğa çarpma kuvveti 2 tondur. Bu da sürücünün ölmesine neden olur" dedi.

 Araç kullanılırken sürücünün gözünü yoldan ayırmaması gerektiğine vurgu yapan Kozlu, şunları söyledi:

"Çok gerekli değilse kesinlikle ve kesinlikle cep telefonu kullanmayın. Yanınızdaki yolcu ile seyehat esnasında konuşmayın. Bizler konuşurken göz göze temas yoksa saygısızlık kabul ediyoruz. Sizlerden ricam asla ve asla gözünüzü yoldan ayırmayın. 100 kilometre hızla giderken yanındaki yolcuya 2 saniye bir şey söylediğinde 66 metre mesafeyi görmeden gitmiş oluyorsunuz. Bu da kazalara davetiye çıkarıyor."