"Düğün yemeği yapacaktık ama kırk yemeği veriyoruz"

"Düğün yemeği yapacaktık ama kırk yemeği veriyoruz"
"Düğün yemeği yapacaktık ama kırk yemeği veriyoruz"
- Diyarbakır'daki çatışmada şehit düşen Uzman Çavuş Latif Adıgüzel'in Nevşehir'deki ailesi, oğullarının şehadetinin 40. günü nedeniyle yakınlarına yemek verdi - Şehit annesi Hacer Adıgüzel: "Düğün yemeği yapacaktık ama kırk yemeği veriyoruz. Demek ki böyle hayırlıydı. Allah bize böylesini uygun görmüş. Ne diyelim Allah bizi seviyormuş ki bize bu mertebeyi verdi" - Baba Mustafa Adıgüzel: "Şehitlerimiz oluyor diye bu ülke bırakılmaz. Bu ülkeye sahip çıkacağız"

NEVŞEHİR (AA) - MURAT KAYA - Düğünü 2 gün önce yapılması planlanan, ancak  Diyarbakır 'daki çatışmada şehit olan Jandarma Komando Uzman Çavuş Latif Adıgüzel için baba evinde 40 gün yemeği verildi.

Şehit Adıgüzel'in Nevşehir'in Acıgöl ilçesinde yaşayan ailesi, Kurban Bayramı'nın 4. gününde dünyaevine girmesi planlanan oğulları için yakınlarına düğün yemeği ikram etme hayali kurarken, gelen acı haberle yasa boğuldu. Adıgüzel ailesi, derin üzüntünün yanı sıra oğullarının ulaştığı şehitlik mertebesiyle gurur duyuyor.

Anne Hacer Adıgüzel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğluyla şehit olmadan önce sürekli görüşmesine rağmen son iki gün görüşemediklerini söyledi.

Oğlunun nişanlısıyla görüşmesinde "Annem merak etmesin" dediğini aktaran Adıgüzel, "Görüştüğümüzde ise 'iyiyim nöbet tutuyorum' diyordu. Şehit olacağı belliydi sanki" dedi.

"Oğlum yaşasaydı bugünlerde düğününü yapacaktık" diyen Hacer Adıgüzel, şöyle devam etti:

"Düğün yemeği yapacaktık ama kırk yemeği veriyoruz. Demek böyle hayırlıydı. Allah bize böylesini uygun görmüş. Ne diyelim Allah bizi seviyormuş ki bize bu mertebeyi verdi. Terör saldırıları karşısında oğluma sürekli telkinlerde bulunuyordum. O bana 'anne boş ver Hak yolunda olduktan sonra nerede olursa bulur beni' derdi. Ben ona 'teröristlerin içine gitme oğlum derdim' o bana 'önüme geçip bana sebep olma' derdi. Arkadaşları bile 'bu sefer gitme' demesine rağmen, 'ben bile bile gidiyorum' demiş."

Baba Mustafa Adıgüzel de terör saldırıları karşısında devletin tüm kurumlarıyla gereğini yaptığını dile getirdi.

Adıgüzel, PKK ile yöre halkının aynı kefeye konulmaması gerektiğine dikkat çekerek, "PKK ile yöre halkının ayırt edilmesi gerekiyor. Bölge insanının da daha fazla teröre tepki göstermesi gerekiyor" ifadelerini kulandı.

Oğlunun kolunu incittiği için izne geldiği sırada nişanlandığını anlatan baba Adıgüzel, "Kurban Bayramı'nda tekrar izin alıp geleceğini söylemesi üzerine, biz de düğününü yapmaya karar vermiştik. Ancak nasip olmadı" diye konuştu.

Şehit ailelerine ve vatandaşlara sağduyu çağrısı yapan Adıgüzel, şöyle devam etti:

"Şehitlerimiz oluyor diye bu ülke bırakılmaz. Bu ülkeye sahip çıkacağız. Elbette burada devlet galip gelecek. İnşallah düzelir, bu millet rahata erer."

Jandarma Komando Uzman Çavuş Latif Adıgüzel, Diyarbakır-Bingöl karayolunda yol kesen, durdurdukları araçlarda kimlik kontrolü yapan, güvenlik güçlerine pusu kuran, asker kaçıran terör örgütü PKK mensuplarına yönelik 19 Ağustos'ta düzenlenen operasyonda çıkan çatışmada şehit olmuştu.