Görme engelliler GÖRBİR ile hayata tutundu

Görme engelliler GÖRBİR ile hayata tutundu
Görme engelliler GÖRBİR ile hayata tutundu
- GÖRBİR Başkanı Mutlu: "Anne ve babalar çocuklarının görme engelli olduğunu dahi söylemiyorlardı. Biz dernek olarak çeşitli faaliyetler yaptık, geziler düzenledik. Çanakkale, İstanbul gibi yerleri gezdirdik. Görme engelli vatandaşlarımızı topluma kazandırdık"

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği (GÖRBİR) Başkanı Erol Mutlu, şehir merkezindeki kamu yararına çalışan tek engelliler derneği olarak görme engellilerin bütün sorunlarıyla ilgilendiklerini söyledi.

Dernek kurulmadan önce engellilerin çarşıya dahi çıkmadıklarını ileri süren Mutlu, "Anne ve babalar çocuklarının görme engelli olduğunu dahi söylemiyorlardı. Biz dernek olarak çeşitli faaliyetler yaptık geziler düzenledik. Çanakkale, İstanbul gibi yerleri gezdirdik. Görme engelli vatandaşlarımızı topluma kazandırdık" dedi.

Mutlu, derneklerinin görme engelli vatandaşlara yönelik 2002 yılından buyana çeşitli faaliyetlerinin olduğunu, bunların başında eğitim geldiğini ifade etti.

Nevşehir'de 250 görme engelli vatandaşa İŞKUR' la ortak yürüttükleri projeyle bilgisayar kursu açtıklarını dile getiren mutlu, bu kursların 6 ay sürdüğünü ayrıca kursa gelenlere günlük 20 lira da ücret verdiklerini belirtti.

- Maddi durumu iyi olan üyeler de yardımda bulunuyor

Kurslara gelen görme engelli vatandaşların sertifikalarını alarak yeni bir iş kapısı elde ettiklerini vurgulayan Mutlu, bunun yanında Kur'an-ı Kerim, saz çalma ve İngilizce gibi kursları açtıklarını aktardı.

Mutlu, görme engelli vatandaşların sorunlarını baştan sona kadar çözmeye çalıştıklarını belirterek, "Özellikle ramazan ayı içerisinde, giyim, ayakkabı, okul başlarken çocuklarının kırtasiye malzemelerini ve okul kıyafetlerini bunun yanında çok sayıda yardımlarda bulunuruz" diye konuştu.

Nevşehir'de derneğe üye olanların sayısının 510'a ulaştığını bildiren Mutlu, maddi durumu iyi olan üyelerinin, maddi durumu kötü olan üyelerine yardım etmesini sağladıklarını kaydetti.