İzci köpek "Zağar" jandarmanın hizmetinde

İzci köpek "Zağar" jandarmanın hizmetinde
İzci köpek "Zağar" jandarmanın hizmetinde
- Değişik iklim şartlarına uyum sağlaması, itaatkarlığı, soğuk kanlılığı ve koku hassasiyetiyle bilinen Zağar cinsi izci köpekler arama kurtarma faaliyetleri ve iz takibinde kullanılmak üzere Nevşehir'deki Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi'nde eğitiliyor - Jandarma Köpek Eğitim Bölük Komutanlığı İdari İşler Astsubayı Can: - "Genel olarak sürek avlarında kullanıldığı bilinen yerli ırk köpeklerimizden Zağar'a komutanlığımızda eğitim verilmekte ve bu kapsamda deneme çalışmaları devam etmektedir"

NEVŞEHİR (AA) - MURAT KAYA - Değişik iklim şartlarına uyum, itaatkarlık, soğuk kanlılık ve koku hassasiyeti gibi üstün niteliklere sahip yerli izci köpeği "Zağar", jandarmanın arama kurtarma faaliyetleri ve iz takibinde kullanılacak. 

Nevşehir'de  2003 yılında Jandarma Genel Komutanlığına bağlı kurulan Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezinde (JAKEM) yetiştirilen Labrador Retriever, Golden Retriever, Alman Çoban Köpeği, Belçika Malinois ve Alman Pointer cinsi köpekler, hizmet amaçlı eğitiliyor.

Merkezde 3 ay önce de yerli iki Zağar cinsi köpeğin her türlü arama kurtarma faaliyetleri ve iz takibinde kullanılması için proje başlatıldı. Projenin başarılı olması durumunda bölgesel alanlarda kullanılan yabancı ırkların yerini Zağar'ın alması, bu sayede milli ekonomiye önemli katkı sağlanması hedefleniyor.

-"Öncü kurum olmayı hedefliyoruz"

Jandarma Köpek Eğitim Bölük Komutanlığı İdari İşler Astsubayı Jandarma Astsubay Başçavuş Ahmet Can, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Jandarma Genel Komutanlığının görev yaptığı tüm alanlarda emniyet ve asayiş hizmetlerine katkı sağlamak amacıyla ihtiyaç duyulan hizmet köpeği ve bunlarla çalışan görevlileri en mükemmel şekilde yetiştirme amacında olduklarını söyledi.

Köpeklerin emniyet ve asayiş hizmetlerinde kullanımında ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan bir eğitim merkezi olarak öncü kurum haline gelmeyi hedeflediklerini aktaran Can, "Jandarma Genel Komutanlığı emrinde 81 il ve 113 farklı birlikteki köpek unsurlarımız başarıyla görev yapmaktadır. Ayrıca Sahil Güvenlik Komutanlığı emrinde görev yapan Uyuşturucu Madde Köpek Arama unsurları da komutanlığımız tarafından eğitilmiştir" dedi.

-"Deneme çalışmaları sürüyor"

Can, merkezde Labrador Retriever, Golden Retriever, Alman Çoban Köpeği, Belçika Malinois ile Alman Pointer ırkı köpek yetiştirildiğini ve hizmet köpeği olarak eğitildiğini belirterek, "Zağar ırkı ile ilgili deneme çalışmalarına da başlanılmış, yavru eğitimleri devam etmektedir" diye konuştu.

Proje kapsamında Zağar'ın iz takibi amaçlı eğitildiğini ve başarılı sonuçlar alındığını vurgulayan Can, "Genel olarak sürek avlarında kullanıldığı bilinen yerli ırk köpeklerimizden Zağar'a komutanlığımızda eğitim verilmekte ve bu kapsamda deneme çalışmaları devam etmektedir" bilgisini aktardı.

Merkezde bomba arama ve mayın, narkotik, arama-kurtarma ve özel operasyon eğitimi alan köpeklerin bugüne kadar tonlarca uyuşturucu maddenin ele geçirilmesinde ve terör örgütünce döşenmiş patlayıcıların yerinin önceden tespitinde etkin rol oynadığını dile getiren Can, zorlu bir eğitim sürecinden geçen köpeklerin Türkiye 'nin dört bir yanında jandarma güçleri ile görev yaptığını kaydetti.

Seçilen köpeklere ve "köpek sorumlusu" olacak jandarma personeline 8 ile 20 hafta arasında değişen sürelerde branş eğitiminin uzman personelce verildiğini anlatan Can, eğitimlerini tamamlayan personel ve köpeklerin görev yapacakları birliklere gönderildiğini sözlerine ekledi.