Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimi verildi

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimi verildi
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimi verildi
NEVŞEHİR (AA) - Gülşehir Yeniyaylacık Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi öncülüğünde "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Etkin ve Sürdürülebilir...

NEVŞEHİR (AA) - Gülşehir Yeniyaylacık Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi öncülüğünde "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Etkin ve Sürdürülebilir Modellere Doğru Yerel İşbirlikleri Oluşturmak Projesi" kapsamında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitimi verildi.

Yeniyalacık Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Kadı Kültür Evi'nde gerçekleştirilen eğitim programında Nevşehir Kapadokya Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hayriye Demirbilek, katılımcı kadınları kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda bilgilendirdi.

Kapadokya Kadın Dayanışma Derneği ve üyelerinin tamamı kadından oluşan Yeniyaylacık Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen eğitim programında aile içinde meydana gelen cinsiyete dayalı, kadın üzerinde baskı ve üstünlük kurmayı amaçlayan, tehdit, dayatma, kontrol içeren; psikolojik, cinsel, ekonomik, fiziksel zararla sonuçlanan kadının insan hakları konusu işlendi.

 Aile içinde kadına yönelik şiddetin her yaştan her öğrenim düzeyinden her gelir düzeyinden, bekar, boşanmış veya evli kadının yaşama ihtimali ile karşı karşıya gele bileceğinin anlatıldığı eğitim programında, eşleri, babaları, erkek kardeşleri ya da sevgilileri tarafından şiddet gören kadınların hakları, başvuru merkezleri ve yapması gerekenler hakkında bilgi verildi.                       

Türkiye 'nin ilk ve tek örgütlü kadın teşkilatı olarak faaliyet sürdürdüklerini belirten Yeniyaylacık Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Melek Özdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, gerçekleştirdikleri faaliyetlere bir yenisini daha eklediklerini söyledi.

Özdemir, "Kadınlardan oluşan ortaklarımızı ve yörede bulunan kadınları tarımsal faaliyetler yanında bu tür sosyal , toplumsal konularda da bilinçlendiriyoruz. Bu programda kadınlarımıza bilgi veren Kapadokya Kadı Dayanışma Derneği Başkanı Hayriye Demirbilek'e teşekkür ediyorum" dedi.