Kapadokya turizminin lokomotifi balon turları oldu

Kapadokya turizminin lokomotifi balon turları oldu
Kapadokya turizminin lokomotifi balon turları oldu
- Bölgenin doğal güzelliklerini kuş bakışı izleme imkanı sunan sıcak hava balonları, turistlerin Kapadokya'yı tercih etmesinde etkili oluyor - Yılın 9 ayında gerçekleştirilen 22 bin uçuşta çoğunluğu yabancı 400 bin turist, balon turlarıyla Kapadokya'yı gökyüzünden keşfetti

NEVŞEHİR (AA) - TEVFİK IŞIK - Doğal yapısıyla Türkiye 'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde, 9 ayda 400 bin turist balon turlarıyla bölgeyi kuş bakışı izleme keyfi yaşadı.

Peribacaları, tüf kayalardan oluşan yerleşim yerleri, kayadan oyma kiliseleri ve otantik yapısıyla özellikle yabancı turistlerin gözde merkezlerinden olan Kapadokya'da, doğal güzellikleri kuş bakışı izleme imkanı sunan balon turları, turistlerin bölgeyi tercih etmesinde etkin rol oynuyor.

Daha önce bölgeyi ziyarete gelen turistlerin alternatif etkinlik olarak yöneldiği balon turları, son yıllarda turistleri çeken lokomotif unsur haline geldi. Artık öncelikle balon turlarına katılmak için bölgeye gelen turist sayısı her geçen yıl artıyor.

Artan talebe bağlı olarak büyüyen bir sektör haline gelen sıcak hava balonculuğu her geçen yıl gelişiyor. Birkaç yıl öncesine kadar birkaç firmanın az sayıda balonla turizme hizmet vermeye çalıştığı sektörde artık 25 firma, yaklaşık 200 balonla konuklarına Kapadokya'nın güzelliklerini gökyüzünden izleme imkanı sunuyor.

- 9 ayda 400 bin turist

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü verilerine göre, balon turlarına ilginin her geçen yıl arttığı bölgede, 2013'te 300 bin olan balon turuna katılan turist sayısı, geçen yıl 420 bine ulaştı. Bu yılın 9 ayında ise bölgede yaklaşık 22 bin uçuş gerçekleştirildi. Günlük ortalama 100 uçuşla bu sürede 400 bin civarında yerli ve yabancı turist, peribacaları, vadiler ve bölgenin diğer doğal güzelliklerini havadan keşfetti.

Ocak- eylül döneminde 70 gün ise hava şartlarının elverişsiz olması nedeniyle uçuşlar gerçekleştirilemedi. 

- Balon turları turizmi sürüklüyor

Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kapadokya turizminin son yıllarda artık balonla tanınmaya başladığını, balon turizminin de başlı başına bir sektör haline geldiğini belirtti.

Balon turlarının Kapadokya'ya yeni bir turizm akını yaşattığını ifade eden Durmaz, daha önce bölgeyi gören turistlerin balona binmek için yeniden Kapadokya'yı tercih ettiğini söyledi.

Sıcak hava balonlarının bölgenin sembolü haline geldiğine işaret eden Durmaz, "Artık Kapadokya'yı balondan izlemek bir ayrıcalık oldu. Önceden bölgeye gelen turistler, turlara katılıp, açık hava müzelerini geziyor, yürüyüş yapıyorlardı. Şimdi ise turistlerin çoğunluğunun önceliği balon oluyor. Kapadokya dünyada sayılı balon merkezlerinden biri oldu" diye konuştu.

Balon firması yöneticisi Bekir Uçarkuş da daha önce bölgenin tanıtımında eksiklikler hissedildiğini ancak artık balon turlarının tek başına bölgenin tanıtımını yapmaya yettiğini anlattı.

Kapadokya'ya 2000'li yılların başında yılda ortalama 500 bin kişinin geldiğini, son dönemde ise bu sayının 2,5 milyona ulaştığını kaydeden Uçarkuş, bu durumda balon turlarının büyük etkisinin olduğunu vurguladı.

Göreme bölgesinde her gün sabahın ilk ışıklarıyla 100 civarında balonun havalandığını aktaran Uçarkuş, şunları söyledi:

"Bazen, öğle vakti ikinci kez balon turları düzenleniyor. Günde 3 binden fazla kişi, bu farklı deneyimi yaşıyor. Balon sayısı artmasına rağmen o kadar çok ilgi var ki çoğu zaman turistler yer bulamıyor. Müşterilerimizden bizzat gözlemliyoruz, çoğu turist sırf balona binmek için bölgeye geliyor. Balon turizmi Kapadokya turizminin lokomotifi haline geldi. Bütün firmalar neredeyse her gün yüzde 100 dolulukla çalışıyor. Bu turlar, Kapadokya'nın tanıtımına büyük katkılar sağlıyor. Bu sayede de bölgeye gelen turist sayısı her geçen yıl artıyor."

Kapadokya'nın eşsiz güzelliklerini gökyüzünden izleme deneyimi yaşamak isteyenler, 45-60 dakika süren turlar için 200 avro ücret ödüyor.