"Kırsal Refahın Artırılması Sosyal Koruma ve Tarım" toplantısı

"Kırsal Refahın Artırılması Sosyal Koruma ve Tarım" toplantısı
"Kırsal Refahın Artırılması Sosyal Koruma ve Tarım" toplantısı
- Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yılmaz: "İnsanlar, gelecekte cep telefonunun peşinde değil, 1 kilo buğdayın peşinde koşmak zorunda kalabilir"

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir Tarım , Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü,  Dünya Gıda Günü dolayısıyla "Kırsal Refahın Artırılması Sosyal Koruma ve Tarım" konulu toplantı düzenledi.

Nevşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, müdürlükteki toplantıda, köylerdeki yaşamın şehir hayatı standartlarının altında olması nedeniyle göçlerin arttığını belirterek, "Kırsalda nüfus eridikçe çiftçilik yok oluyor. Bu durum ülkemizin geleceğini tehdit ediyor" diye konuştu.

Yılmaz, gelişmiş ülkelerde kırsal kesimdeki nüfusun ve tarım sektörünün korunması için yasalar olduğunu hatırlatarak, "Tarım tahminlerin çok daha ötesinde bir öneme sahip, belki de önemini tüm insanlık yok olduğunda anlayacak. Ekmeğin hiç bitmeyeceği yönünde algı var. Ama bitiyor ve böyle devam ederse insanlar, gelecekte cep telefonunun peşinde değil, 1 kilo buğdayın peşinde koşmak zorunda kalabilir" dedi.

Yılmaz, insan sağlığını tehdit eden en önemli unsurun, nüfusun ve iş gücünün azaldığı köylerde gıdaların teknolojik aletlerle üretilmeye başlanması olduğunu kaydetti.

Toplantıya Nevşehir Vali Yardımcısı Hasan Kayhan ve sektör temsilcileri katıldı.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Tarım

  ,

  gıda

  ,

  sektör

  ,

  ,

  sosyal

  ,

  koruma

  ,

  nüfus