"Kültür Varlıklarının İadesi Uluslararası Uzmanlar Konferansı"

"Kültür Varlıklarının İadesi Uluslararası Uzmanlar Konferansı"
"Kültür Varlıklarının İadesi Uluslararası Uzmanlar Konferansı"
- Nevşehir Valisi Ceylan: - "(Göreme Açık Hava Müzesi) Bu çok önemli mirasın gelecek nesillere aktarılması için bizler de idareciler ve tabii ki bölgenin sahipleri olarak elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz"

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde bu yıl 5'incisi düzenlenen " Kültür Varlıklarının İadesi Uluslararası Uzmanlar Konferansı" başladı.

Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, ilçedeki otelde gerçekleştirilen konferansın açılışında, kültürel mirasın iadesi konulu toplantının Türkiye 'de yapılmasından dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Dünya kültürel mirasının korunması açısından Türkiye'nin muzdarip olduğuna dikkati çeken Ceylan, bu nedenle benzeri toplantıların oldukça fayda sağlayacağını anlattı.

Göreme Açık Hava Müzesi'nin 1985'te dünya tarihi mirası listesine girdiğini anımsatan Ceylan, "Bölgemizdeki dünya mirasının en önemli değerlerinden olan bu çok önemli mirasın gelecek nesillere aktarılması için bizler de idareciler ve tabii ki bölgenin sahipleri olarak elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz" diye konuştu.

- "Türkiye ayağı bu sene gerçekleştiriliyor"

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Zülküf Yılmaz da toplantının 5 yıl önce başlatıldığını ve bir önceki görüşmelerin Yunanistan'da yapıldığını dile getirdi.

Yılmaz, toplantının, yerlerinden edilmiş kültür varlıklarının kaynak ülkeye iadesi yönünde Türkiye ile aynı dertleri paylaşan ülkelerle ortak yol belirlenmesi açısından önemli olduğuna işaret etti.

Bu konuda gerek akademik gerekse hukuki boyutuyla müşterek hareket etmek gerektiğini anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Hükümetler arasında uzmanların gerçekleştirmiş oldukları ve bir önceki yıl Yunanistan'da düzenlenen bu organizasyonun protokolle kararlaştırılan Türkiye ayağı bu sene gerçekleştiriliyor. Burada deneyimler paylaşılacak, neler yapılacak, hangi yollar izlenecek? Bunlarla ilgili hukuki zeminde uluslararası boyutuyla neler yapılabilir, bu yönüyle konular değerlendirilecek, deneyimler paylaşılacak ve bundan sonraki süreçte de bu istikamette önümüze bakmış olacağız."

Polonya, Nijerya, İtalya, İskoçya gibi yabancı ülkelerden de akademisyenlerin katıldığı konferans, 22 Ekim Perşembe günü sona erecek.