Kültür ve Turizm Bakanı Topçu:

Kültür ve Turizm Bakanı Topçu:
Kültür ve Turizm Bakanı Topçu:
- "Başkanlık sistemi, sadece 'uzun adam' üzerinden yürümesin, bu siyasi akıl tutulmasıdır. Başkanlık sistemi bu ülkeye lazım mı, değil mi? Bunun üzerinden tartışılsın. Benim kanaatim başkanlık sistemi bize gerekli ve lazım"

NEVŞEHİR (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, "Başkanlık sistemi, sadece 'uzun adam' üzerinden yürümesin, bu siyasi akıl tutulmasıdır. Başkanlık sistemi bu ülkeye lazım mı, değil mi? Bunun üzerinden tartışılsın. Benim kanaatim başkanlık sistemi bize gerekli ve lazım" dedi.

Topçu, Nevşehir'in Ürgüp ilçesinde hayırseverler tarafından yaptırılan okulun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin siyasi istikrara kavuştuğunu söyledi.

Terörle mücadelenin Türkiye için önemini vurgulayan Topçu, iç huzurunu sağlamış, ayağa kalkmış bir Türkiye'nin bütün medeniyet coğrafyası için de önemli olduğunu belirtti.

Ankara'nın sadece Edirne ve Ardahan'dan sorumlu olmadığını dile getiren Topçu, "Ankara, Arakan'dan da Türkistan'dan da Gazze'den de Afrika'daki mazlum kardeşlerimizden ve Balkanlar'dan da sorumlu. Onun için Ankara iri olacak, diri olacak, güçlü olacak, bunun yanında büyük güçlü bir Türkiye olacak ki medeniyet coğrafyasındaki mazlum kardeşlerimize de el uzatabilsin" diye konuştu.

Topçu, Çanakkale'de Türkiye'nin karşısında olanların bugün de siyaseten medya ve bölücü terör örgütü maşasıyla aynı işi yaptığını savunarak, şunları kaydetti:

"1 Kasım için siyasi istiklal savaşımız diyordum. Millet, Çanakkale'de dedelerimizin süngüyle yaptığını bu sefer onlara karşı sandıkta yaptı. Onların Türk siyasetini dizayn etme oyunlarını yerle bir etti, bozdu. Şimdi 'Suriye'de ne için varız' diyenlere, biz Suriye'de yüzyıl evvel Çanakkale'de Şam'ın 8 bin 640 şehidi olduğu için varız. Halep'in 6 bin 400 şehidi olduğu için varız. Biz bunun için Suriye'de varız. Bunun için Suriyeli kardeşlerimize kapımızı ve gönlümüzü açıyoruz. Ve Suriye meselesi Ankara olmadan asla ve katta çözülemez. Suriye'yi dizayn etmek isteyenler kalbimizde bombalar patlatarak bizi o masadan kaldıracaklarını sanıyorlarsa aldanırlar. Çanakkale'de başlarına gelen gelecek inşallah. Millet olarak buna kararlıyız. Biz artık kendi medeniyet coğrafyasında ay yıldızdan habersiz ameliyatlara izin vermeyeceğiz."

Son seçimlerde milletin kararlılığını gösterdiğinin altını çizen Topçu, sıranın demokrasi ve siyasilerde olduğunu söyledi.

- "Tekne kazır gibi kazınacak"

Bakan Topçu, operasyonlar sonucunda terörün belinin kırıldığını da vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Ne ülkemizde ne de medeniyet coğrafyamızda ay yıldızdan habersiz hiçbir işe müsaade etmeyeceğiz, ettirmeyeceğiz. Bu kararlılıktayız, dağ kadrolarının büyük ekseriyeti Allah'a hamdolsun güvenlik güçlerimiz tarafından eritildi. Şimdi bunlar şehirlerde yuvalandılar, bununla ilgili de önümüzdeki günlerde göreceksiniz uluslararası hukukun meşrutiyetini esas alarak, hukuk içerisinde, yeni bir konseptle şehre yayılmış evlere, sokaklara sızmış bölücü terör örgütünün bütün nüveleri, devletin kararlılığı ve 1 Kasım'da milletin tasdikinden dolayı tekne kazır gibi kazınacak, inşallah. Hiç merak etmeyin, bunlar ayrık otu ayrılır gibi temizlenecek. Devlet bunda kararlı. Niye kararlı çünkü millet de 1 Kasım'da tasdik etti."

Muhalefetin demokrasinin gereği ve vazgeçilmezi olduğuna dikkati çeken Topçu, "Üzülüyorum, muhalefetle iktidarın arasında herhalde yüzde 100 fark var. Milletin seçeneği olsun ki iktidar da çok böbürlenmesin. Seçeneği olması için de ana muhalefetimiz önce kendi iç iktidarını hedeflemesin, Suriye'de ne işimiz var demesin, bunlardan vazgeçsin. İktidara yaklaşsın, arasında bir iki puan fark olsun ki milletin de seçeneği olsun" dedi.

Topçu, krizler yaşanmamasını temenni ederek, "Şimdi bu 4 sene içerisinde iktidar aldığı 49,5'un hakkını versin, terörü ifade ettikleri gibi tekne kazır gibi kazısın, refah seviyemizi yükseltsin, öğretmenimiz daha çok maaş alsın, memurumuz, işçimiz daha çok maaş alsın, kalkınmamız daha çok yükselsin ama bir diğer taraftan muhalefet de iktidarı yapıcı, yol gösterici, sorumlu bir şekilde takip etsin" ifadelerini kullandı.

- Başkanlık sistemi tartışması

Başkanlık sistemine de değinen Topçu, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Başkanlık sistemi, sadece 'uzun adam' üzerinden yürümesin, bu siyasi akıl tutulmasıdır. Başkanlık sistemi bu ülkeye lazım mı, değil mi? Bunun üzerinden tartışılsın. Benim kanaatim başkanlık sistemi bize gerekli ve lazım. Bunun şekli konuşulsun. Siyasetimiz ifade ettiğim gibi bir kişi üzerinden buna bakmasın, bu kısır noktadan dışarıya çıksın. Başkanlık siteminin Türkiye'ye getireceği faydaları ve zararları topluma anlatsın, netice itibarıyla muhalefetiyle iktidarıyla ülkenin ve milletin menfaatine sözler duyalım, bunu istiyoruz." 

Konuşmasının ardından okulun açılışını gerçekleştiren Bakan Topçu, sohbet ettiği öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.