Makedonya Cumhurbaşkanı Ivanov, Nevşehir'de

Makedonya Cumhurbaşkanı Ivanov, Nevşehir'de
Makedonya Cumhurbaşkanı Ivanov, Nevşehir'de
- Ivanov, Nevşehir'de yayın yapan bir radyonun düzenlediği 11. Uluslararası Kapadokya Şiir Şölenine katıldı - Cumhurbaşkanı Ivanov: "Sanat aracılığıyla ifade edilen güzellik ise insanları, halkları, kültürleri ve medeniyetleri birbirine ulaştıran açık bir kapı gibidir"

NEVŞEHİR (AA) - Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge Ivanov, Nevşehir'de yayın yapan bir radyonun düzenlediği 11. Uluslararası Kapadokya Şiir Şölenine katıldı.

Kapadokya Kültür Merkezinde düzenlenen program, Makedonya ile Türkiye Cumhuriyeti milli marşlarının okunmasıyla başlandı.

Kapadokya'nın tanıtıldığı slayt gösteriminin ardından konuşan Cumhurbaşkanı Ivanov, sanatın evrenselliğine ve birleştiriciliğine vurgu yaptı.

Yunus Emre'nin "Güzellik sınır tanımaz" sözünü hatırlatan Ivanov, "Sanat aracılığıyla ifade edilen güzellik ise insanları, halkları, kültürleri ve medeniyetleri birbirine ulaştıran açık bir kapı gibidir. Makedonya'dan biz bu kapıya 'komşu kapıcık' diyoruz" dedi.

Geçmişte evlerin birbirinden duvarlar ile ayrıldıklarında aralarında mutlaka küçük bir kapıcık bırakıldığını ifade eden Ivanovş şunları kaydetti:

"Esas önemli olan husus ise çoğu zaman bu kapıların farklı dinden olan komşular arasında bile hep açık olduğu gerçeğidir. İster Hristiyan ister Müslüman ister Musevi olsun giriş kapılarının kapalı olduğu dönemlerde bile bu kapıcıklar diyalog, alışveriş ve yardım için hep açık kalmıştır. İnişli çıkışlı 20. yüzyılda maalesef birçok kapı kapanmış oldu. Fakat sadece ortak yaşam, karşılıklı anlayış, yardım, saygı ve farklılıkları kucaklama kapısı kapanmadı. Bir zamanlar komşular arasında nasıl komşu kapıcıkları varsa bugün şiirler sayesinde duygu dolu manevi bir komşu kapısını daha açıyoruz."  

Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan ise Cumhurbaşkanı Ivanov'u ağırlamaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Kapadokya'nın tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış önemli bir bölge olduğunu belirten Ceylan, "Yüzyıllar boyunca birçok medeniyetin dil, din, ırk demeden gelip yerleştiği, barış içerisinde yaşadığı, Türk misafirperverliğinin derinden hissedildiği bir turizm cenneti olmayı başlarmış bu eşsiz topraklar ülkemizin önemini gözler önüne sererken yerli ve yabancı tüm insanların tutkusu haline gelmeyi hak etmiş bir vatan toprağıdır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Ceylan, Cumhurbaşkanı Ivanov'a çeşitli hediyeler verdi.

Programda ayrıca şair Ahmet Selçuk İlkan, bazı eserlerini okudu.