MHP'nin Nevşehir mitingi

MHP'nin Nevşehir mitingi
MHP'nin Nevşehir mitingi
- Genel Başkan Bahçeli: (2) - "Beş ana projemizle milletimizin tüm sıkıntılarını çözmek için yola koyulduk. Kararlıca diyorum ki yoksullukla savaşacağız, yolsuzlukla ve terörle mücadele edeceğiz. Devlet ve yönetim reformuyla çürümenin önüne geçeceğiz. Ahlak ve kalitenin tesisiyle çöküşü engelleyeceğiz" - "Önüne gelen Türkiye'ye bindirmekte, gücü yeten çemkirmektedir. Hükümet ise başka gündemlerin elinde, Cumhurbaşkanı ise başkanlık rüyasındadır" - "Emekliler, mart ayında bin 400, eylül ayında bin 400 lira olmak üzere yılda toplam 2 bin 800 lira emekli destek ödeneği almak için bizimle yürüyün"

NEVŞEHİR (AA) - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , "Beş ana projemizle milletimizin tüm sıkıntılarını çözmek için yola koyulduk. Kararlıca diyorum ki, yoksullukla savaşacağız, yolsuzlukla ve terörle mücadele edeceğiz. Devlet ve yönetim reformuyla çürümenin önüne geçeceğiz. Ahlak ve kalitenin tesisiyle çöküşü engelleyeceğiz" dedi.

Bahçeli, partisinin Türk Telekom Meydanı'nda düzenlediği mitingde, asgari ücretle geçinen insanların, emeklilerin açlık sınırının altında olduğunu, memurun, işçinin, çiftçinin zor durumda olduğunu belirtti.

Süleyman Şah Türbesi'nin yerinin değiştirilmesini eleştiren Bahçeli, şunları söyledi:

"Sayın Davutoğlu, madem Süleyman Şah'ın türbesini ziyaret edecektin, sınırlarımıza 38 kilometredeki eski yerini nasıl bir korkaklıkla terk ettin? Vatan topraklarını gece yarısı operasyonuyla nasıl bırakıp kaçtın? Elleri öpülesi ceddimiz Süleyman Şah'ın türbesini ve Saygı Karakolu'nu bombalarken aklın neredeydi, vicdanını kimlere teslim etmiştin? Vatanı satmak, vatandan vazgeçmek, topraklarımızdan geri çekilmek ne zaman, tarihin hangi devrinde zafer, başarı ve kutlanması gereken büyük bir olay şeklinde sunulmuştur? Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nda Türk bayrağını indiren Davutoğlu ve Erdoğan'dır. Şah-Fırat diyerek mat olan ve vatanımıza sırt dönen bu iki müflis şahsiyettir. Bunların yatacak yeri, sığınacak limanı kalmamıştır. Ecdat yadigarı topraklarımızı satan adam, şimdi türbe ziyaretinden nemalanmanın arayışındadır. Sayın Davutoğlu, alan aldı, satan sattı, bundan sonra sana düşen, sana kalan ömrün boyunca duyacağın vicdan azabıdır. Davutoğlu, Nevşehir'den soruyorum sana Eşme'ye giderken PKK terör örgütüyle temasın oldu mu? Kuryeler gidip geldi mi? Bunlara cevap ver, bunları açıkla. Manevi emanetleri kamyonlara yükleyip kaçanlar, gece yarısı vatanı bırakıp sıvışanlar Süleyman Şah huzuruna çıkacak ne yüzünüz ne de siyasi şerefiniz kalmıştır."

Türkiye'nin iyi yönetilemediğini savunan Bahçeli, Libya açıklarında Türk gemisine düzenlenen saldırının, verilen notalarla geçiştirildiğini, sözde diplomatik girişimlerle durumun idare edildiğini savundu.

Bahçeli, "Libya'nın Tobruk Limanı'nın 13 mil açığında, yani uluslararası sularda gemimiz saldırıya uğramıştır. Uçaklarımız düşürülmüş, Mavi Marmara baskını yaşanmış, bu defa da bir Türk gemisine havadan ve karadan saldırı yapılmıştır. Bu ne kepazeliktir? Bu ne acziyettir? Önüne gelen Türkiye'ye bindirmekte, gücü yeten çemkirmektedir. Hükümet ise başka gündemlerin elinde, Cumhurbaşkanı ise başkanlık rüyasındadır" ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı için alınan makam aracına da değinen Bahçeli, şöyle devam etti:

"'Sizlere kuru ekmeği bile fazla bulanlar, piyasa fiyatı 1 milyon 6 bin 641 lira olan bir otomobilin alınmasına sıcak bakıyor, normal görüyor. 17-25 Erdoğan'a sesleniyorum, sana göre devletin malı deniz, hırsızın ve haram yiyenlerin cebi derindir. Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı'na otomobil almak istiyorsa, buna da meraklıysa, bankalardaki milyarlarından küçük bir bölümünü buna ayırmasında hiçbir mahsur yoktur. Devlet kesesinden cömertlik yapmak kimsenin haddi değildir. İsrafa kaçmak kimsenin, hele ihlaslı bir şahsın hiç hakkı sayılamayacaktır. Erdoğan 1 trilyon 370 milyara kaçak ve karanlık saray yaptırdı, 'ne var bunda' dedi. İtibar sözleriyle eleştirileri göğüsledi. Sizlerin alın terini sarayına gömdü. Sizlerin nafakasını villasına yığdı. Sizlerden aldı, havuzculara verdi. Sizlerin emeğini lüks uçaklara, helikopterlere, otomobillere harcadı."

 - Seçim bildirgesi

Bahçeli, 3 Mayıs'ta açıkladıkları seçim bildirgesinin büyük heyecan uyandırdığını dile getirerek, "Beş ana projemizle milletimizin tüm sıkıntılarını çözmek için yola koyulduk. Kararlıca diyorum ki, yoksullukla savaşacağız, yolsuzlukla ve terörle mücadele edeceğiz. Devlet ve yönetim reformuyla çürümenin önüne geçeceğiz. Ahlak ve kalitenin tesisiyle çöküşü engelleyeceğiz. Üreten ekonomi programımızla sanayinin, işadamlarımızın, aç ve açıkta kalan milyonlarca masum vatandaşımızın sorunlarını gidereceğiz. Ekonomi büyüyecek, insanımız refah ve zenginliğe ulaşacaktır. Türkiye, MHP iktidarıyla, milli varlığına, tarihi misyonuna sahip çıkarak bugün içinde bulunduğu ataletten kurtulacaktır. Ülkemizi 2023'te bölgesel güç ve küresel aktör, 2053'te de küresel güç mertebesine çıkaracağız. Hedeflerimiz büyük, ülkülerimiz berrak ve herkesi kapsamaktadır. Kaynaklarını hesaplayarak açıkladığımız plan ve projelerimiz bir yönüyle iktidar programıdır" diye konuştu.

İktidara geldiklerinde emeklilere yılda iki kez ikramiye vereceklerini vat eden Bahçeli, "Emekliler, mart ayında bin 400, eylül ayında bin 400 lira olmak üzere yılda toplam 2 bin 800 lira emekli destek ödeneği almak için bizimle yürüyün" dedi.

Emeklilerin banka promosyonu alabilmeleri, esnafın emekli aylığından kesilen sosyal güvenlik destek priminin kaldırılması için kararlı adımlarla yürüdüklerini aktaran Bahçeli, emekli aylıkları arasındaki eşitsizliği gidereceklerini, emekli aylığı hesabındaki refah payını yükselteceklerini, kamu çalışanlarına çeşitli isimler altında ödenen tüm ek ödenekleri emekli aylıklarına yansıtacaklarını, emeklilikte yaşa ve prim gün sayısına takılan vatandaşların mağduriyetlerini kökten gidereceklerini kaydetti.

MHP iktidarında asgari ücreti net bin 400 liraya çıkarmak, büyükşehirlerde her ay 100 lira şehir içi ulaşım desteği vermek, evi olmayan muhtaç ailelere 250 lira kira yardımı yapmak için hevesle yürüdüklerini anlatan Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Büyükşehirlerimizde evi olmayan asgari ücretle geçinen kardeşimizin bin 750 lira alabilmesi için bizimle yürümeye var mısınız? Asgari ücretten vergi almayacağız, ücretlilerin asgari ücret kadar gelirini vergi dışı bırakacağız. İmamsız ve müezzinsiz cami kalmaması için çalışacağız. Köy ve mahalle muhtarları maaşlarının en az asgari ücret kadar yükselmesi, yani en az 1400 lira olması için gereğini yapacağız. Köy ve mahalle ihtiyar heyetinde görev alan kardeşlerimin her ay 150 lira huzur hakkı alması için lazım gelen tedbirleri alacağız. Başta mazot, gübre ve yem olmak üzere temel girdileri ucuzlatacağız. Çiftçilerimiz, belinizi büken mazotu 1 lira 75 kuruşa çekeceğiz. Hayvan üreticilerimizin yem ve kepek başta olmak üzere, kullandıkları girdilerdeki KDV'yi yüzde 1'e düşürmek için yürüyüşümüzü hızlandıracağız. Canlı hayvan kaçakçılığını önlemek, et ve sütte garanti fiyat uygulamak için heyecanlıyız."

- "Bağ-Kur emeklilerimizin aylıklarını iyileştireceğiz"

Esnaf ve sanatkarlardan yeni iş yerleri açanları beş yıl süreyle gelir vergisinden muaf tutacaklarını, sigorta primlerinin yarısının beş yıl süreyle devlet tarafından karşılanacağını ifade eden Bahçeli, şoför esnafının aldığı yeni ticari araçtan 10 yıl kullanmak kaydıyla KDV ve ÖTV almayacaklarını belirterek, "Esnaf, Bağ-Kur emeklilerimizin aylıklarını iyileştireceğiz. Gerçek manada intibak düzenlemesini yapacağız" dedi.

Bahçeli, istihdama yönelik çalışmalarla işsizlik oranlarını düşüreceklerini, üreten ekonomi programıyla her yıl 700 bin insana iş sağlayacaklarını, muhtaç durumda olan ailelerin en az bir ferdine iş vereceklerini, iş sağlanana kadar, asgari ücretin yarısı kadar 'aile desteği' adı altında ödeme yapacaklarını söyledi.

Geliştirecekleri sosyal projelerle devletin yardıma muhtaç vatandaşının yanında yer alacağını vurgulayan Bahçeli, şunları kaydetti:

"Evi olmayan muhtaç ailelerimize sosyal konut sağlayacağız veya 250 lira kira yardımı yapacağız. İlköğretime ve ortaöğretime devam eden evlatlarımızın annelerine muhtaçlık durumlarını dikkate alarak en az 50 lira vereceğiz. 6 yaş altı bebek ve çocuklarla hamile veya lohusa annelere şartlı sağlık yardımını artıracağız. 200 kilowatsaat elektrik tüketen ve ödeme gücü olmayan vatandaşlarımıza yüzde 75 indirim yapacağız. 18 yaşını doldurmuş ve başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyen engellilerimize 600 lira, 18 yaş altı engelli aylığını 400 liraya çıkaracağız. Muhtaç durumdaki ailelere aylık temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri harcama kartları, yani Hilalkart uygulamasına geçeceğiz. Aylık almayan, annesi ya da babası veya her ikisi de vefat etmiş evlatlarımız, cebinize her ay 100 lira koyacağız."

- "Üniversite sınavlarını kaldıracağız"

Kadrosu olmadan çalışan öğretmenleri kadroya almanın yanında, atanamayan öğretmen çilesine son vereceklerini, her öğrenciye başarılı olmak kaydıyla 10 bin liraya kadar yükseköğretim kuponu vereceklerini vaat eden Bahçeli, "Üniversite sınavlarını kaldıracağız. Yuva kuracak gençlerimize 10 bin lira tutarında, iki yıl vadeli, faizsiz kredi imkanı sağlayacağız. Emniyet mensuplarımızın çalışma şartlarını ve özlük haklarını iyileştirecek, bu kapsamda polislerimizin ek göstergesini 3600'e çıkaracağız. Astsubaylarımızın intibaklarını yapacak, haklarını verecek, uzman jandarma ve uzman erbaşların tüm mağduriyetlerini gidereceğiz" şeklinde konuştu.

Gelir dağılımındaki adaletsizliği gidermek için var güçleriyle çalışacaklarını vurgulayan Bahçeli, taşeron işçilere kadro vereceklerini, kapatılan belde belediyeleri, özel idareler ve köyleri yeniden kuracaklarını, kamuda sözleşmeli, geçici, 4/B'li, 4/C'li, vekil ve benzeri şekilde istihdam edilenlerin hepsini kadrolu yapacaklarını sözlerine ekledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, konuşmasının ardından partilileri selamlayarak karanfil dağıttı.

(Bitti)