Minyatür at arabaları mekanları süslüyor

Minyatür at arabaları mekanları süslüyor
Minyatür at arabaları mekanları süslüyor
- Nevşehir'de 55 yıllık at arabası ustası Kocatürk'ün, minyatürünü yaparak dekor eşyasına dönüştürdüğü at arabaları, farklı şekillerde dizayn edilen dekorasyonlara renk katıyor - Ali Kocatürk: - "Kültür ve Turizm Bakanlığının bu sanatı kaybolan meslekler arasına almasını talep ediyorum"

NEVŞEHİR (AA) - BEHÇET ALKAN - Nevşehir'de, 55 yıldır at arabası üreten Ali Kocatürk (69), talebin azalması nedeniyle minyatürlerini yaptığı at arabalarıyla farklı dekorasyon yapmak isteyenlere renkli bir seçenek sunuyor.

Bir zamanların gözde nakliye araçlarından olan at arabaları, motorlu taşıtların yaygınlaşması sonucu artık dekorasyon malzemeleri arasında yer alıyor. 14 yaşında öğrendiği at arabası üretimini farklı bir boyuta taşıyan Kocatürk de yaptığı minyatür at arabalarıyla farklı şekillerde dizayn edilen mekanlara renk katıyor.

Mesleğinde yarım asrı deviren Kocatürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eskiden yük taşımacılığında kullanılan at arabaları yaptığını, 20 yılı aşkın süredir dekor amaçlı kullanılmak üzere minyatür at arabaları ürettiğini söyledi.

Çırak bulamadığı için yalnız çalıştığı atölyesinde bir minyatür arabayı üç günde imal ettiğini dile getiren Kocatürk, "Artık bu mesleği sürdüren pek kalmadı. Ben de çırak bulamadığım için tek başıma çalışıyorum. Ağacının işlenmesinden boyasına kadar arabaların tamamını kendim yaptığım için bugüne kadar ayakta kaldım. Diğer ustalar 20-25 yıl önce bu işi bıraktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu sanatı kaybolan meslekler arasına almasını talep ediyorum" diye konuştu.

Türkiye'de özellikle 1990'lı yılların başından itibaren motorlu taşıtların yaygınlaşmasıyla at arabalarına ilginin azaldığını kaydeden Kocatürk, imal ettiği minyatür at arabalarının turistik tesislerde dekor amaçlı kullanıldığını ve özellikle turistik mekanlarda çok rağbet gördüğünü anlattı.

Kapadokya Bölgesi'ndeki bazı turistik tesislerde sergilenen minyatür arabaları gören turistlerin, arabaların yapımını merak ederek, tur otobüsüyle atölyesine geldiklerini ifade eden Kocatürk, "Bu mesleği para kazanmak gayesiyle değil, bu kültürü gelecek nesillere aktarmak için sürdürmeye çalışıyorum" dedi.

Minyatür at arabalarının yurt dışından da talep gördüğünü dile getiren Kocatürk, fiyatı 200 ile bin 500 lira arasında değişen arabaları Avrupa ülkelerinin yanı sıra ABD ve Azerbaycan'a da ihraç ettiğini sözlerine ekledi.