Nevşehir spora öncülük ediyor

Nevşehir spora öncülük ediyor
Nevşehir spora öncülük ediyor
NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Ünlüer, kentte yapılan çalışmalar sonucunda vatandaşların spora katılım...

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Ünlüer, kentte yapılan çalışmalar sonucunda vatandaşların spora katılım oranının, Türkiye'de 7'nci, İç Anadolu'da ise 1'nci sırada olduğunu söyledi.

Ünlüer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teknik ve donanım bakımdan şehir genelinde spor salonları ve çim sahalarının olduğunu belirterek, "Bunları gençlerimiz, vatandaşlarımız ve sporcularımız olarak kullanıyoruz. Özellikle yaz dönemlerinde elimizdeki çim sahaları 1'nci Lig, Süper Lig takımlarımız kamp bölgesi olarak değerlendiriyor" dedi.

Gençlik ve Spor il Müdürlüğü olarak Nevşehir'de bütün branşlarda çalışma yaptıklarını kaydeden Ünlüer, özellikle, boks, atletizm ve tekvando da gelişme göstererek, uluslar arası müsabakalara katıldıklarını ifade etti.

Kentte yetişen başarılı sporcuları olimpiyatlara hazırlama gayreti içerisinde olduklarını aktaran Ünlüer, "Sporcu sayımız oldukça yüksek. İlimizde 23 bin civarında lisanlı sporcumuz var. Bu rakam il nüfusumuza göre oldukça başarılı. Her geçen gün de lisanlı sporcu sayımızı arttırma gayreti içerisindeyiz. Hedefimiz lisanslı sporcu sayımızı 25-30 bine çıkartmak. İmkan olarak ilimiz her şeye sahip. Kapadokya bölgesi olması artı bir avantajımız. Böylece sporun ilimize yakışacağı kanaatindeyiz" diye konuştu.

Nevşehir'de 20 binin üzerinde yatak kapasitesi olduğuna işaret eden Ünlüer, bu imkanlar ve  Kapadokya turizm bölgesinin etkisiyle sportif anlamda grup müsabakaları, yarı finaller, Türkiye şampiyonaları ve uluslar arası yarışlara da ev sahipliği yaptıklarını kaydetti.

Çalışmalar neticesinde spor turizmini de arttırmaya yönelik faaliyetler gerçekleştirdiklerini ifade eden Ünlüer, "Bu sene bisiklet köy buluşması, maraton koşusu gibi etkinliklerde yaptık. Yurt dışından da katılım oldu. Yapılan çalışmalarla vatandaşların spora katılım oranında kentimizi Türkiye'de 7'nci, İç Anadolu'da ise 1'nci sıraya taşıdık" ifadesini kullandı.

Faaliyetlerinin hem Kapadokya bölgesinin tanıtımını hem sporu sevdirmeyi hem de Nevşehir'de spora olan ilgiyi arttırmayı hedeflediğini kaydeden Ünlüer, hedeflerinin antrenörlerle bdaha güzel çalışmalara imza atmak olduğunu sözlerine ekledi.