Nevşehir'de çiftçilerin 40 yıllık umudu gerçekleşti

Nevşehir'de çiftçilerin 40 yıllık umudu gerçekleşti
Nevşehir'de çiftçilerin 40 yıllık umudu gerçekleşti
- Kozaklı ilçesindeki Doyduk Sulama Barajının tamamlanmasıyla 14 bin 520 dekar tarım alanı suya kavuşacak

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir'de 1975 yılında projelendirilen Doyduk Sulama Barajının yapımı 40 yıl sonra tamamlandı.

Nevşehir'in Kozaklı ilçesine bağlı Doyduk köyüne yaklaşık 2,5 kilometre mesafede bulunan baraj, 14 bin 520 dekar alanda sulama yapılabilecek.

  AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider, gazetecilere yaptığı açıklamada, Nevşehir tarihinde en uzun süreli dönemde tamamlanan yatırımlardan biri olan Doyduk Sulama Barajı için proje çalışmalarına yaklaşık 40 yıl önce başlandığını, baraj temelinin 1997'de dönemin başbakanı Mesut Yılmaz tarafından atıldığını anlattı.

Bölgede çiftçilik yapan halkın yaklaşık 40 yıldır yapımını beklediği baraj sayesinde 14 bin 520 dekar tarım alanı sulanabileceğini aktaran Gizligider, "13,71 milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip baraj sayesinde bölgedeki Belekli, Küllüce, Kılıçlı, Çayiçi, Doyduk ve Karahasanlı köylerinde 14 bin 520 dekar arazide sulu tarım gerçekleştirilebilecek" dedi.

Gizligider, bölge tarımına ciddi katkılar sağlamasının beklendiğini barajın AK Parti döneminde yapılmasından dolayı mutlu olduğunu ve proje için yaklaşık 40 milyon lira harcandığını bildirdi.

- Yıllık 1 lira ödenek 

İktidara geldikten sonra öncelikle yarım kalan barajları bitirmek için harekete geçtiklerini dile getiren Gizligider, şöyle konuştu:

"Doyduk Barajı uzun yıllar Nevşehir siyasetinde kullanılan ve artık milletin 'lafına doyduk' dediği bir proje. Burası adeta bir ibretlik yatırım haline geldi. 1997 yılında burada temel atma işlemi gerçekleştirildikten sonra hükümetlerce buraya 1 TL ödenek konarak yatırımın kapanmaması sağlanmış. Yıllarca buraya yıllık 1 TL kaynak ayrılmış ve tabi ki buranın tamamlanması imkansız hale gelmiş. Bizler milletvekili olduktan sonra buranın yapılması için ciddi bir çalışma gerçekleştirdik. İlk olarak barajla  birlikte sular altında kalacak köylülerin evleri için kamulaştırma yapıldı. Köylülere neredeyse şehirde bir ev alabilecek kadar evlerinin karşılığında para verildi. 2012 yılında çalışmalara başlandı ve şu anda burada su tutma işlemine geçildi. Artık bu bölgede çiftçilerimiz sulu tarım gerçekleştirebilecekler. Bu durum hem bölge tarımına hem de ülke tarımına ciddi katkılar sağlayacak."

Belekli köyü muhtarı Hasan Hüseyin Şahin ise sulama barajı sayesinde çiftçilerin yüzünün güldüğünü belirterek,  "Buranın temelinin ne zaman atıldığını bile tam hatırlamıyoruz. 40 yılı aşkın bir süredir bizler buranın yapılmasını bekliyoruz. Uzun yıllar geçmesine rağmen barajın tamamlanmasından dolayı mutluyuz" ifadelerini kullandı.

Doyduk köyünde çiftçilik yapan Ahmet Öztürk de uzun yıllar bekledikleri baraja kavuşmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

AK Parti iktidarıyla birlikte barajın tamamlandığını belirten Öztürk, "Bölgedeki tarım arazilerimizde sulu tarıma geçmemiz ile birlikte verimde ciddi artışlar yaşanmasını bekliyoruz. Bu durum köyümüzün de kalkınmasına neden olacaktır. Allah devletimizden razı olsun" ifadelerini kullandı.