Nevşehir'de, doku ve organ bağışı paneli düzenlendi

Nevşehir'de, doku ve organ bağışı paneli düzenlendi
Nevşehir'de, doku ve organ bağışı paneli düzenlendi
NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde, doku ve organ bağışının hem bilimsel hem de İslam dinindeki yeri hakkında panel...

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü öncülüğünde, doku ve organ bağışının hem bilimsel hem de İslam dinindeki yeri hakkında panel düzenlendi.

Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen panelde konuşan Nevşehir Devlet Hastanesi anestezi ve yoğun bakım uzmanı Mehmet Akif Yazar, toplumun organ bağışı, beyin ölümü ve bitkisel hayat gibi konulara yabancı olduğunu ifade etti.

Beyin ölümü gerçekleşen insanın tıbben ölü olduğunu belirten Yazar, bitkisel hayatın beyin ölümüyle sık sık karıştırıldığına dikkati çekti. Bitkisel hayatın beyin ölümünden ayırıcı yanının, hastanın tedavi edilip iyileşmesinin ihtimali olduğunu söyleyen Yazar, beyin ölümünde böyle bir ihtimalin olmadığını kaydetti.

Beyin ölümü gerçekleşen insanlara kadavra dendiğini belirten Yazar, canlı insandan başka organ naklinin sadece kadavralardan alınabileceğini ifade etti.

Türkiye'de 22 bin kişinin diyaliz makinesine bağlı olmak üzere 28 bin kişinin organ beklemekte olduğunu bildiren Yazar, "2020 yılında diyaliz makinesine bağlı hastaların 300 bine ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu da sağlık bakanlığımızın gelirlerinin 2020 yılında sadece bu noktaya bütçesinin yeteceği manasına geliyor " dedi.

Hacı Bektaş Veli Üniversitesi İlahiyat fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Rahmi Telkenaroğlu da organ bağışının İslam dinine göre bir sakıncasının olmadığını belirtti.

Organ naklinin 1970-1980 yıllarından sonra yaygınlaşmaya başladığını kaydeden Telkenaroğlu, "Daha eski zamanlarda organ naklinin olmadığından dinimizde direkt söylenen bir hükme rastlamıyoruz ancak İslam alimlerinin yazdığı fıkıh kitaplarından organ naklinin caiz olduğu hükmünü çıkarabiliriz" diye konuştu.

Nevşehir milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ve Ebubekir Gizligider'in de katıldığı panelin sonunda, Mustafa Arıdır'ın (17) geçirdiği trafik kazasında beyin ölümünün gerçekleşmesinden sonra organlarını bağışlama kararı alan ailesine, Açıkgöz tarafından plaket verildi.