Nevşehir'de pazar alışverişi duayla başlıyor

Nevşehir'de pazar alışverişi duayla başlıyor
Nevşehir'de pazar alışverişi duayla başlıyor
NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir'de, pazar alışverişi yıllardan beri duayla başlıyor.UNESCO tarafından "Somut olmayan kültür varlığı listesi"ne alınması...

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir'de, pazar alışverişi yıllardan beri duayla başlıyor.

UNESCO tarafından "Somut olmayan kültür varlığı listesi"ne alınması amacıyla Nevşehir Belediyesinin başvuruda bulunduğu Nevşehir Pazar Yerinde, her pazar günü alışveriş, Nevşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğünce görevlendirilen bir imam hatip tarafından yapılan duayla başlıyor.

Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın kayınpederi olan Osmanlı padişahı 3. Ahmed'in fermanıyla 1721 yılında kurulmasına karar verilen pazar yeri, pazar ve pazartesi günü vatandaşların sebze ve meyve, giyim ve diğer bazı ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla açık tutuluyor.

Nevşehir Belediyesinin 21 bin 500 metrekarelik bir alan üzerinde, İbrahim Paşa Mahallesi'nde oluşturduğu modern pazar yerinin yanı sıra Köylü ve Organik Ürünler Pazarında Adana, Mersin, Antalya ve Bursa gibi kentlerin yanı sıra Nevşehir'in  ilçe , belde ve köylerindeki üreticiler tarafından yetiştirilen ürünler tüketicilere sunuluyor.

Nevşehir'de gelenek haline gelen uygulamayla, pazar yerinde dua sonrasında alışveriş başlıyor.