Öğrenciler organ bağışı konusunda bilgilendirildi

Öğrenciler organ bağışı konusunda bilgilendirildi
Öğrenciler organ bağışı konusunda bilgilendirildi
- Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde "Organ Bağışla Hayat Kurtar" sloganıyla yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Doku ve Organ Nakli Koordinatörlüğü, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde, "Organ Bağışla Hayat Kurtar" sloganıyla yürütülen çalışmalar konusunda bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan, Nevşehir Devlet Hastanesi anestezi ve reanimasyon uzmanı ve beyin ölümü tespit kurulu sorumlu hekimi Dr. Mehmet Akif Yazar, beyin ölümünü ve ardından yapılan işlemler hakkında bilgi aktardı.

Yazar, "Beyin ölümünde tüm beyin ve beyin sapı fonksiyonları net biçimde kaybolur. Hayat geri dönüşümsüz sona erer. Beyin ölümü gerçekleşen kişilerin solunum ve kalp atımları yapay olarak kısa bir süre daha sürdürülebilir, fakat beyin fonksiyonları yapay olarak sürdürülemez. Beyin ölümü kararına uzman hekimlerden oluşan ekip ayrıntılı testler sonucunda karar verir" diye konuştu. 

Organ bağışının önemi, kanundaki yeri, yapılacağı yerler, organ bağışı kartı, Türkiye'nin organ bağışındaki yeri, hangi durumda organ bağışının yapılıp yapılmayacağı gibi konuları içeren sunumun ardından seminer programı sona erdi.

Bilgilendirme toplantısına, Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Muhammet Çömçe, üniversitenin akademik ve idari personeli ve öğrenciler katıldı.