Organlarıyla 7 kişiye umut oldu

Organlarıyla 7 kişiye umut oldu
Organlarıyla 7 kişiye umut oldu
- Motosiklet kazasında ağır yaralanan ve önceki gün beyin ölümü gerçekleşen 17 yaşındaki gencin organları, İstanbul ve Ankara'daki hastalara nakledildi

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir'de geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan ve önceki beyin ölümü gerçekleşen 17 yaşındaki Mustafa Arıdır'ın organları 7 kişiye umut oldu.

Nevşehir Devlet Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşen Arıdır'ın kalp, akciğer, karaciğer, böbrek, pankreas ve korneaları,  Ankara Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinden gelen ekiplerin katıldığı operasyonla alındı.

Arıdır'ın organları, Kapadokya Havalimanı'nda hazır bekletilen 2 ayrı askeri uçakla nakil bekleyen hastalara ulaştırılmak üzere Ankara ve İstanbul'a gönderildi. Organların 7 hastaya nakledildiği öğrenildi.

Nevşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Muhammet Çömçe, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl Nevşehir'den söz konusu bağışla üçüncü organ naklinin gerçekleştirildiğini belirterek, "Bu bağışlar, yeni hastalara umut ışığı, yaşama ümidi olmuştur" dedi.

Çömçe, 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası dolayısıyla Kapadokya Kültür Merkezi'nde program düzenleneceğini aktararak, "Organ nakli bekleyen 7 hastaya yeniden yaşama umudu verdiği için aileye teşekkür ediyor, başsağlığı diliyorum" diye konuştu.

Arıdır, 4 gün önce, yolcu olarak bulunduğu arkadaşının motosikletinin devrilmesi sonucu ağır yaralanmış ve önceki gün Nevşehir Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde beyin ölümü gerçekleşmişti.