Osmanlı geleneği "askıda ekmeğe" ilgi azaldı

Osmanlı geleneği "askıda ekmeğe" ilgi azaldı
Osmanlı geleneği "askıda ekmeğe" ilgi azaldı
- İhtiyaç sahibi insanların ekmek ihtiyacını karşılamak için başlatılan "askıda ekmek" kampanyasına ilgi azaldı

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir'de bir ekmek büfesinin, hem eski bir Osmanlı geleneğini devam ettirmek hem de maddi durumu iyi olmayan vatandaşların ekmek ihtiyacını karşılamak amacıyla başlattığı "askıda ekmek" kampanyasına ilginin azaldığı belirtildi.

Yeni Kayseri Caddesi üzerinde bulunan büfe sahibi Hamdi Menekşe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "askıda ekmek" kampanyasının 3 senedir devam ettiğini söyledi.

Ekmeğe ihtiyacı olan insanların, utandığından dolayı birilerinden ekmek isteyemediğini kaydeden Menekşe, "Kampanya sayesinde fakir vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla buradan ekmek alıp yiyebiliyor" dedi.

Askıda ekmek uygulamasının Osmanlı'dan kalma bir gelenek olduğunu belirten Menekşe, "Allah razı olsun ecdadımız bunu başlatmış biz devam ettiriyoruz. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Askıya ekmek asan az ama ekmek ihtiyacı olan çok. Kampanyaya ilgi o kadar azaldı ki ekmek asan 4-5 kişi ama ihtiyacı olan 20-30 kişi. Dolayısıyla bu konuda sorun yaşıyoruz" diye konuştu.

Kampanyanın başlatılmasından kısa süre sonra ekmek asmaya gelenlerin azaldığını ifade eden Menekşe, hayırseverleri tekrar ekmek asmaya davet etti.

Menekşe, son zamanlarda piyasaların durumunun da kampanyaya ilginin azalmasına neden olduğunu ancak istikrarın gelmesiyle halkın tekrar kampanyaya ilgisinin artmasını beklediklerini bildirdi.