Rektör yardımcısının öğretim üyesini darbettiği iddiası

Rektör yardımcısının öğretim üyesini darbettiği iddiası
Rektör yardımcısının öğretim üyesini darbettiği iddiası
- Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi öğretim üyesi, rektör yardımcısı tarafından darbedildiği gerekçesiyle koruma talebinde bulundu - Darbedildiğini iddia eden Doç. Dr. Uzunöz: "Suç duyurusunda bulundum, şikayetçi oldum. Haklarımı sonuna kadar arayacağım" - Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekci: "İddiaların hiçbiri gerçeği yansıtmamaktadır. İddialarla ilgili hem adli hem de yasal süreç çalıştırılmıştır"

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulkadir Uzunöz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Bekci tarafından darbedildiği iddiasıyla şikayetçi oldu.

Üniversite yerleşkesinde bir sempozyumun oturum başkanı olarak görev alan Uzunöz, kapanış konuşması için kürsüden inen Bekci tarafından sözlü ve fiziki saldırıya uğradığı iddiasıyla koruma talebinde bulundu.

Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü  Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Uzunöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitenin, üçüncüsünü düzenlediği "İlkokul Eğitimi Sempozyumu"nun bilim kurulunda görev yaptığını ve oturum başkanlığı görevini de yürüttüğünü söyledi.

Sempozyumda açılış konuşmaların ardından rektör yardımcısı tarafından salonda bulunanların gözü önünde darbedildiğini iddia eden Uzunöz, şunları kaydetti:

"Açılış konuşmalarının ardından arkadaşlara teşekkür belgelerini vermek üzere sahneye davet edilen Bekci, belgeleri verdikten sonra kendi yerine oturmadı, direkt yanıma geldi. Bacağıma 5-6 sefer vurarak, 'Çıkışta seninle görüşeceğiz' dedi. Onun akabinde kendi koltuğuna gitti oturdu. Sunucu 15 dakika ara olduğunu söyledi. Bunun üzerine rektör yardımcısı yanıma geldi, 'Çık dışarı seninle görüşeceğiz' dedi. 'Hocam şu anda meşgulüm daha sonra gelirim' dedim. Hakaret ederek dışarı çıkmamı istedi. Ben de 'Hocam siz benimle nasıl konuşuyorsunuz, doğru konuşun benimle, çıkmıyorum' dedim. Bu konuşmaların ardından salondakiler, rektör yardımcısının koluna girerek uzaklaştırdı."

Uzunöz, 25. dönemde Tokat'tan AK  Parti milletvekilli aday adayı olduğunu dile getirerek, yaşananların siyasi nedenlerden kaynaklandığını öne sürdü.

Olaydan sonra Şehit İsmail Arslan Polis Merkezi Amirliğine giderek rektör yardımcısı hakkında şikayetçi olduğunu vurgulayan Uzunöz, şöyle devam etti:

"Avukatımı bırakıp tekrar üniversiteye döndüm. O günden bu yana hala tedirginlik içindeyim. Olaydan sonra başıma her gelebilir diyerek Nevşehir Valiliğine gidip koruma talebinde bulundum. Suç duyurusunda bulundum, şikayetçi oldum. Haklarımı sonuna kadar arayacağım. Yükseköğretim Kuruluna da şikayetimi yaptım. Cumhurbaşkanlığına da şikayetimi yapacağım. Eğer hatalı bensem cezama razıyım bu olayın üstünün örtülmesini istemiyorum. Böyle bir olayın skandal olduğunu, insanın hakkına, onuruna sığmayacağını, akademisyenlikle bağdaşmayacağını düşünüyorum. Sebebi ne olursa olsun ben böyle bir şeyi kabul etmiyorum."

- "İddialarla ilgili hem adli hem de yasal süreç çalıştırılmıştır"

Rektör Yardımcısı İsmail Bekci ise olayın adli mercilere yansıdığını ifade etti.

İddiaların gerçeği yansıtmadığına dikkati çeken Bekci, "İddialarla ilgili hem adli hem de yasal süreç çalıştırılmıştır. Yasal süreç çalıştırıldığında tüm gerçekler ortaya çıkacaktır. Bahsi geçtiği ileri sürülen olaya salonda bulunan herkes şahittir" ifadelerini kullandı.

İddialarla ilgili adli soruşturmanın sürdüğü, koruma talebinin değerlendirmeye alındığı öğrenildi.