Resim yeteneğiyle seramikte ilke imza attı

Resim yeteneğiyle seramikte ilke imza attı
Resim yeteneğiyle seramikte ilke imza attı
- Nevşehir'de, daha önce ressam olan seramik ustası, resimde geliştirdiği "akıtma" tekniğini seramik üretiminde kullanarak farklı eserler ortaya koyuyor - Eserleri kopyalanamayan ve çoğaltılamayan seramik ustası Koyuncu: - "Bu tekniği kullanarak yaptığımız ürünlerin aynısını bir daha yapma şansımız yok. Baskı yöntemiyle bir ürünü çoğaltamayız, bu da yeni geliştirdiğimiz bu sanatı değerli kılıyor"

NEVŞEHİR (AA) - YUSUF DERNEK - Nevşehir'in Avanos ilçesinde, resimdeki yeteneğini seramik üretiminde kullanan seramik sanatçısı Hikmet koyuncu, akıtma tekniğiyle özgün ve farklı eserlere imza atıyor.

İlçedeki seramik atölyesinde çalışan Koyuncu (32), suluboya resme benzer "akıtma" adını verdiği yöntemle, Avanos çamurundan yapılan seramiklere desenler çiziyor.

Akıtma tekniğinin seramik üretiminde tercih edilmesinin dünyada ilk olduğunu ileri süren Koyuncu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seramik sanatında geliştirdiği yeni tekniği, önceki mesleği olan ressamlığa borçlu olduğunu söyledi.

Bu tekniği ortaya çıkarmak için uzun süreli bir tecrübe yaşadığını belirten Koyuncu, "Bu tekniği resim üzerinde geliştirdim ve seramiğe uyguladım. Bu tasarım birden ortaya çıkan bir yöntem değil, yavaş yavaş geliştirerek klasik çini tekniğinin dışına çıktığımız modern bir çalışma" dedi.

Koyuncu, akıtma tekniğiyle yapılan seramik ürünlerinin tek eser olarak ortaya çıkarıldığını ve klasik seramik ürünlerinin aksine ikinci bir kopyasının yapılamadığını söyledi.

- Yeni teknik eserin değerini artırdı

Yeni teknikle imal edilen ürünlerin çoğaltılamamasının, eserin değerini artırdığını ifade eden Koyuncu, şöyle konuştu:

"Bu tekniği kullanarak yaptığımız ürünlerin aynısını bir daha yapma şansımız yok. Baskı yöntemiyle bir ürünü çoğaltamayız, bu da yeni geliştirdiğimiz bu sanatı değerli kılıyor. Burada yapılan bir ürün dünyanın başka bir yerinde bulunamıyor. Bu tekniği üç yıldır kullanmaya başladım. Özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Türkiye genelinde maalesef sanat dışında fabrika yöntemiyle hep aynı eserler çıkmaya başladı. Ancak bu eserler, fabrikasyon değil el sanatıdır. Bu işe çocukluğumdan beri devam ediyorum. Resim konusunda kendimi geliştirdim, uzun yıllardır da seramik üzerine çalışıyorum. Yeni tasarımlarım 'sulu boya tekniğine benzer bir yöntem' diyebiliriz. Dünyada bir ilk olma özelliğine sahip, burada yapılan bir ürün dünyanın başka bir yerinde bulunamaz."

Geliştirdiği yeni tekniği öğrenmek isteyen seramik ustaları olduğunu dile getiren Koyuncu, seramik sanatına getirdiği bu farklılığı şimdilik kimseyle paylaşmadığını, bunu bir meslek sırrı olarak gördüğünü kaydetti.

Hikmet Koyuncu, seramik sanatına ilgi duyanları "akıtma tekniği" ile ortaya çıkarılan ürünleri görmeye davet ederek, sanatını geliştirmek için gayret göstereceğini sözlerine ekledi.