"Rusya, Türkmen varlığına son vermek istiyor"

"Rusya, Türkmen varlığına son vermek istiyor"
"Rusya, Türkmen varlığına son vermek istiyor"
- Bayırbucak Türkmen komutanlarından Arnavut: - "Savaşın başından beri rejimin bize yapamadığını Rusya bir ayda yaptı" - "Ruslar, cami, okul, hastane her yeri vuruyor. Yolları, bahçeleri evleri vuruyor. Türkmenler buradan gitsin ve 'köyümüz, evimiz var' diye geri dönmeyi düşünmesin istiyorlar" - "Rusya havadan helikopter ve uçaklardan, denizdeki gemilerden füze atıyor. Biz isteriz ki karadan gelsin ama gelmiyor. O dağ dağımız, o toprak toprağımız"

NEVŞEHİR (AA) - BEHÇET ALKAN - Suriye'nin Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak bölgesindeki Türkmen komutanlardan Ahmet Arnavut, Rus saldırılarıyla bölgede Türkmen varlığına son verilmek istendiğini bildirdi.

Arnavut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'de devam eden savaşı Çanakkale Savaşı'na benzeterek, Türkmen ve Arapların el ele vererek, rejim birlikleri ve destekçilerine karşı savaştığını ifade etti.

Rusya'nın rejim birliklerine desteğini açık şekilde artırmasının ardından, muhalifler ve sivillerin olduğu bölgelere çok yoğun bombardıman başladığına işaret eden Arnavut, "Savaşın başından beri rejimin bize yapamadığını Rusya bir ayda yaptı. Milletimizi, toprağımızı yakmaya devam ediyor" dedi.

Rus saldırılarıyla Türkmenlerin Bayırbucak bölgesini terk etmesinin amaçlandığını dile getiren Arnavut, şöyle konuştu:

"Suriye'de 5 yıldır yaptığımız savaş, Çanakkale Savaşı'na benziyor. Türkmen, Arap el ele bütün Müslümanlar birlikte hedefe yürüyüp rejim ve destekçilerine karşı savaşmaya devam ediyoruz. Rusya, Türkmen varlığına son vermek istiyor. Boş köyleri uçak ve helikopterlerle vuruyor. İçinde insan olmayan evleri yıkıp Türkmenlere mesaj veriyor, 'geride bir şeyiniz kalmadı, dönmeyi düşünmeyin' diyor. Ruslar, cami, okul, hastane her yeri vuruyor. Yolları, bahçeleri evleri vuruyor. Türkmenler buradan gitsin ve 'köyümüz, evimiz var' diye geri dönmeyi düşünmesin istiyorlar."

Denizden atılan füzeler ve hava saldırılarında hedef gözetilmediğine dikkati çeken Arnavut, bölgedeki Dervişen, Gebere, Gebelli ve Karamanlı köylerindeki camiler ile okulların kullanılamaz hale geldiğini, bu köylere ulaşımın sağlandığı kavşak noktasında bulunan Sarraf köyündeki köprünün yıkıldığını anlattı.

- "Rusya havadan değil, karadan gelsin"

Arnavut, Rus uçaklarının yaptığı hava saldırılarına karşı çaresiz kaldıklarını, Rus güçlerinin karaya inmesini beklediklerini kaydetti.

Topraklarını korumak için sonuna kadar mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayan Arnavut, "Rusya havadan değil, karadan gelsin bizimle savaşmaya. Havadan helikopter ve uçaklardan, denizdeki gemilerden füze atıyor. Biz isteriz ki karadan gelsin ama gelmiyor. O zaman belli olur kim savaşabilir, kim savaşamaz. O dağ dağımız, o toprak toprağımız. Kanımızın son damlasına ve son erkeğimiz kalana kadar savaşa devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.