Seramik sempozyumu Avanos'ta başladı

Seramik sempozyumu Avanos'ta başladı
Seramik sempozyumu Avanos'ta başladı
NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir'in Avanos ilçesinde gerçekleştirilen 9. Uluslararası Avanos Uygulamalı Seramik Sempozyumu (UAUSS 2015), "Dış Mekan...

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir'in Avanos ilçesinde gerçekleştirilen 9. Uluslararası Avanos Uygulamalı Seramik Sempozyumu (UAUSS 2015), "Dış Mekan Seramikleri" temasıyla başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Avanos Kaymakamlığının katkılarıyla gerçekleştirilen uluslararası sempozyuma, Türkiye 'nin yanı sıra Hırvatistan, Romanya, Polonya, Tunus ve Letonya'dan alanında uzman çok sayıda seramik sanatçısı katılıyor. 

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç, sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, "Avanos gibi tarih ve sanatla iç içe olan bir ilçede gerçekleştireceğimiz bu sempozyumumuzda birbirinden değerli sanatçılarımız var ve bu sanatçılarımız etkinlik boyunca güzel eserler ortaya koyacaklar. Daha sonra bu eserler ilçemizde sergilenecek ve Avanos'ta kalacak" dedi.

Sempozyum kapsamında dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen sanatçılar ilçe merkezinde oluşturulan alanda dış mekan seramik eserleri üretmeye başladı.

Tunuslu seramik sanatçısı Sarra Attia, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Tuz, raku pişirimi ve açık alanda alternatif seramik pişirimleri ile çok yönlü eğitici ve sanatsal uygulamalar yapıyoruz. Ülkeler ve üniversitelerarası etkileşimin gerçekleştiği sempozyuma birçok yerden öğretim elemanları, seramik ustaları ve öğrenciler katılıyor. Birbirimizden değişik teknikler öğreniyoruz. Avanos el sanatları yönüyle muhteşem bir yer. Sempozyum ve çalıştay bizim için çok verimli geçiyor. Yapacağımız eserin Avanos'ta halka açık alanlarda sergilenecek olmasından dolayı da çok mutluyuz" diye konuştu.

Sempozyum, 26 Ekim'e kadar sürecek.