Tarihi Kurşunlu Camisi onarım bekliyor

Tarihi Kurşunlu Camisi onarım bekliyor
Tarihi Kurşunlu Camisi onarım bekliyor
- Gülşehir Belediye Başkanı Arısoy: "Caminin, Vakıflar Bölge Müdürlüğünce bakıma alınması gerekir. Yoksa bu camimiz yok olacak. Dolayısıyla tarihi değerimiz de yok olacak"

NEVŞEHİR (AA) - Gülşehir Belediye Başkanı Vahdi Arısoy, ilçedeki tarihi Kurşunlu Camisi'nin onarımdan geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Üzerindeki otlar ve ağaçlar yüzünden kubbesi yıpranan ve içi nemlenmeye başlayan caminin temizliği, Gülşehir Belediyesi temizlik ve Nevşehir Belediyesi itfaiye ekiplerince yapıldı.

Ekipler, caminin dış cephesinde oluşan otları temizledi, kubbesinin kenarında yetişen ağaçları söktü.

Gülşehir Belediye Başkanı Vahdi Arısoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, tadilat yapamadıklarını ancak en azından caminin üzerinde oluşan ve taş duvarlara zarar veren bitkileri temizlediklerini söyledi.

Arısoy, 236 yıllık tarihi caminin ibadete açık olduğunu, bu yapının yıpranmasına bir Gülşehirli olarak gönlünün razı gelmediğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bu cami , Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğünün üzerine kayıtlı olduğu için hiç bir köklü onarım işlemi yapamıyoruz. Caminin, Vakıflar Bölge Müdürlüğünce bakıma alınması gerekir. Yoksa bu camimiz yok olacak. Dolayısıyla tarihi değerimiz de yok olacak. Vakıflar Bölge Müdürlüğüne sizlerin aracılığıyla çağrıda bulunuyorum. Bu camimizin bakımını yapsınlar. Eğer yapmıyorlarsa müsaade etsinler biz elimizden geldiği kadar caminin dokusu yok olmadan gerekeni yaparak yıkılmaktan kurtarırız."

İlçe Müftülüğünce caminin onarımı için Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğüne başvuru yapıldığı belirtildi.

- Tarihi Kurşunlu Camisi

Kurşunlu Camisi, 1779'da Sultan 1. Abdülhamit'in Sadrazamı Silahtar Seyyit Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Caminin mimarının 8 akçe yevmiyeyle çalışan Ebubekir Veledi Halil Efendi olduğu yapının vakfiyesinde yazmaktadır. Osmanlı mimarisinin karakteristik özelliklerini taşıyan cami, iki renkli kesme taştan yapılmış, kare planlı, ana mekanını kaplayan 11 metre çapındaki kubbe dört kemer üzerine oturtulmuştur. Giriş kapı  çerçevesinin üzerinde mermer kitabe bulunmaktadır.


  ETİKETLER:

  Belediye

  ,

  Cami

  ,

  Kapı

  ,

  ilçe