Terör saldırılarına tepkiler

Terör saldırılarına tepkiler
Terör saldırılarına tepkiler
- Terör saldırıları Nevşehir, Sivas ve Kayseri'de protesto edildi - Sivas'taki yürüyüşe Şırnak'ın Silopi ilçesinde düzenlenen terör saldırısında şehit olan polis memuru Muhammed Onur Demir'in annesi Kiraz Demir de katıldı - Kayseri'deki yürüyüş, yaklaşık 10 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti

KAYSERİ (AA) - Hakkari ve Iğdır'daki terör saldırıları, Nevşehir, Sivas ve Kayseri'de protesto edildi.

Nevşehir'de sosyal medya aracılığıyla toplanan ve ellerinde Türk Bayrağı olan grup Kurşunlu Cami'nde şehitler için gıyabi cenaze namazı kıldı. Grup daha sonra terör örgütü aleyhinde slogan atarak Kayseri Caddesi'nden Hükümet Konağı önüne yürüdü.

Burada şehitler için dua edilmesinin ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Askere, polise kalkan eller kırılsın" "Bayrak inmez, ezan dinmez" şeklinde sloganlar atan grup adına basın açıklaması yapan Vatan Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ramazan Çiftçi, "Ne zaman birlik olacaksınız. Birlik zamanı bugün değilse ne zamandır. Evlatlarımız, kardeşlerimiz her gün şehit oluyor. Bu durumdan rahatsız olmuyor musunuz?" dedi.

Grup basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

Derinkuyu ilçesinde de terör saldırıları protesto edildi. İlçe pazarı önünde toplanan grup bir banka şubesi önüne kadar yürüdü. Çok sayıda vatandaş da araçlarıyla konvoy oluşturarak teröre tepki gösterdi.

- Sivas

Sivas'ta Ülkü Ocakları öncülüğünde kent meydanında bir araya gelen grup, şehitler için saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı okudu. 

"Kahrolsun PKK ", "Ne mutlu Türküm diyene" "Vatan sana canım feda" ve "Şehitler ölme, vatan bölünmez" şeklinde slogan atan grup, Cumhuriyet Meydanı'ndan Dört İşletme Kavşağı'na kadar yürüdü.

İstasyon Caddesi'ndeki Trafik Tescil ve Denetleme Şubesi önüne gelen grup adına Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Sivas İl Başkanı Turan Gazi Yalçındağ, şubede görevli emniyet müdürü Sefer Yerebakan'a Türk Bayrağı verdi. Gözyaşlarına hakim olamayan Yerebakan, bayrağı öperek teslim aldı. 

Yalçındağ, burada yaptığı açıklamada, Hakkari ve Iğdır'daki terör saldırılarının milleti çok büyük üzüntüye sevk ettiğini söyledi.

Yaşanan olayları üzüntüyle karşıladıklarını belirten Yalçındağ, "Şehitlerimize Yüce Allah'tan rahmet, kederli ailelerine sabır niyaz ediyoruz. Canımız tende olduğu müddetçe hatıralarını yaşatacağımıza ve intikamlarını muhakkak alacağımıza söz veriyoruz" dedi.

Yürüyüşe, Şırnak'ın Silopi ilçesindeki terör saldırısında ağır yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede şehit olan polis memuru Muhammed Onur Demir'in annesi Kiraz Demir de katıldı.

- Kayseri

Kayseri Ülkü Ocakları önünde toplanan yaklaşık 10 bin kişi Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. "Kayseri uyuma, şehidine sahip çık", "Kahrolsun PKK", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları atan grup, İstiklal Marşı okudu.

Daha sonra HDP İl Başkanlığına gitmek isteyen ve polis ekiplerinin buna izin vermemesi üzerine yürüyüşüne devam etmek isteyen gruba biber gazıyla müdahale edildi. Biber gazından etkilenen bazı vatandaşlara, sağlık ekipleri müdahalede bulundu.  AK Parti İl Başkanlığına doğru yürüyen grup, çeşitli sloganlar attı.

Öte yandan HDP Kayseri İl Başkanlığı binası çevresinde üzerinde molotofkokteyli ile yakalanan O.Ç. (17), polis ekiplerince gözaltına alındı. 

Kenttin farklı yerlerinde terör protestoları devam ediyor.