Niğde'de 2. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı açılacak

Niğde'de 2. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı açılacak
Niğde'de 2. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı açılacak
NİĞDE (AA) - Niğde'de 5-8 Kasım'da 2. Tarım ve Hayvancılık Fuarı düzenlenecek.Vali Necmeddin Kılıç, bir otelde düzenlenen basın toplantısında,...

NİĞDE (AA) - Niğde'de 5-8 Kasım'da 2. Tarım ve Hayvancılık Fuarı düzenlenecek.

Vali Necmeddin Kılıç, bir otelde düzenlenen basın toplantısında, Niğde'nin yaklaşık yüzde 55'nin kırsalda yaşadığını ifade etti.

Kent nüfusunun kırsalda yaşamasının tarımda ciddi oranda insan istihdam edildiğini ve köylerin yaşanabilir olduğunu gösterdiğini belirten Kılıç, şunları söyledi:

"Niğde tarımda oldukça iyi bir yerde. Türkiye 'de kooperatifçilik uygulamasının ve birliklerinin başarılı olamadığı bir Anadolu coğrafyasında Niğde'de çok başarılı birlikler ve kooperatifler var. Son yıllarda kop projesinin ve özel idaresinin sulama projelerindeki başarılı uygulamaları ve Tarım Bakanlığının destekleriyle her yıl sulanabilir tarım arazisinin artış göstermektedir. Sulanabilir arazilerde Türkiye ortalamasının çok üzerindeyiz." 

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Türkmen ise Niğde'nin bir tarımsal sanayi şehri olduğunu belirterek, "81 il arasında tarımsal arazi varlığı sıralamasında 38. sıradayız. Buna bağlı olarak ürettiğimiz ürünlerle tarımsal hasıla sıralamasında ise 81 il arasında 24. sıradayız. Niğde katma değeri yüksek ürünler üretiyor" diye konuştu.

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar da Niğde 2. Tarım Fuarının 5-8 Kasım'da gerçekleştirileceğini, geçen yıl ilki gerçekleştirilen fuarın oldukça başarılı geçtiğini, bu yıl daha başarılı ve ziyaretçi sayısını artırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Niğde Tarım Platformu ve Atlas Uluslararası Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Atasağun, fuarların günümüzde tarımdaki gelişmelerin en iyi takip edildiği ortamlar olduğuna işaret etti.

Atasağun dünyada ve Türkiye'de yapılan tarım fuarlarının tarımdaki yeni gelişmeleri üreticiye sunarak teknolojiyi üretenler ile kullananlar arasında bir köprü görevi gördüğünü vurgulayarak, "Niğde'de Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk, Fidancılık, Seracılık, Tohumculuk, Patatescilik, Arıcılık, Meyvecilik ve Gıda Fuarı düzenlenecek. Fuara 40 ilden 350 firma katılacak" dedi.

Toplantıya, Garnizon Komutanı Albay İbrahim Taşkın, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Şevket Katırcıoğlu, daire müdürleri ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.