Patates üreticisinin Suriye sevinci

Patates üreticisinin Suriye sevinci
Patates üreticisinin Suriye sevinci
- Türkiye'de patates üretiminde ilk sıralarda yer alan Niğde'de, depolarda kalan yaklaşık 200 bin ton patatese Suriye başta olmak üzere Irak, Gürcistan, Bulgaristan, Bosna Hersek ve Yunanistan'dan gelen talep, üreticileri mutlu etti - Niğde Ziraat Odası Başkanı Kenar: -"Günlük yaklaşık 200 tır yani 5 bin ton civarında patates ihracatı yapılıyor. Depolarda azalmaya yönelik hareketlilik söz konusu. Sezon sonuna kadar elde patatesin kalmayacağını ümit ediyoruz"

NİĞDE (AA) - BETÜL ABBAK - Türkiye'de patates üretiminde ilk sıralarda yer alan Niğde'den, son günlerde başta Suriye olmak üzere bazı ülkelere patates ihraç edilmesi, bu yıl fiyatların düşmesi sonucu sıkıntılı günler geçiren üreticiyi rahatlattı.

Ekim sezonun ardından geçen yıl kış ve ilkbahar aylarında manav ve marketlerde kilosu 5 liraya kadar çıkan patatesin fiyatı, bu yıl ekim alanlarının artması ve rekoltenin yükselmesi sonucu 35-40 kuruşa kadar geriledi.

Talep-arz dengesizliği nedeniyle depolarda kalan yaklaşık 200 bin ton patatese, son günlerde Suriye başta olmak üzere Irak, Gürcistan, Bulgaristan, Bosna Hersek ve Yunanistan'dan gelen talep, üreticileri mutlu etti.

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, AA muhabirine, ihracatla depolarında kalan 200 bin ton patatesin tükeneceğini ümit ettiklerini söyledi.

Patatesin bu yıl depo fiyatının 35 kuruşa kadar düştüğünü aktaran Kenar, "Günlük yaklaşık 200 tır yani 5 bin ton civarında patates ihracatı yapılıyor. Depolarda azalmaya yönelik hareketlilik söz konusu. Sezon sonuna kadar elde patatesin kalmayacağını ümit ediyoruz" dedi.

Kenar, Niğde'den 3 bin 500 tonu Suriye'ye olmak üzere günlük 5 bin ton patates ihraç edildiğini belirtti.

- "İran ile rekabette zorlanıyoruz"

Patates paketleme işletmesi sahibi ve ihracatçı Ünal Topal ise satışlarının son günlerde iki katına çıktığını vurgulayarak, "Öncesinde hem ucuz satılıyordu hem de tonaj olarak fazla gönderemiyorduk, şimdi Suriye geneline gönderdiğimiz gibi Suriyeli tüccarlar da bizim gönderdiğimiz patatesleri Irak ve Bağdat'a satabiliyor. Sadece Irak'ta İran patatesi ile rekabette zorlanıyoruz çünkü İran bizden daha düşük fiyata satıyor" diye konuştu.

İhraç ettikleri patatesin birinci sınıf olduğunu, yemeklik ve cips olarak değerlendirildiğini dile getiren Topal, Niğde'deki üreticilerden aldıkları patatesleri başta Suriye, Irak, Gürcistan, Bulgaristan, Bosna Hersek ve Yunanistan'a ihraç ettiklerini ifade etti.

Suriye uyruklu ihracatçı Omar Muhammed Asfor da her gün Niğde'den 100 ton patates alarak ülkesine gönderdiğini anlattı.