Şampiyonluğun yolu Demirkazık'tan geçiyor

Şampiyonluğun yolu Demirkazık'tan geçiyor
Şampiyonluğun yolu Demirkazık'tan geçiyor
- Orta Toroslar'ın en yüksek bölümünü oluşturan Aladağlar'ın eteğindeki bin 800 rakımlı Demirkazık Spor Tesisleri, yılın dört mevsimi Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına katılacak sporcularla takımların vazgeçilmez kamp merkezi haline geldi - Niğde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Turan: "Yılın her ayında mutlaka bir kategoride milli takım sporcularını ağırlıyoruz"

NİĞDE (AA) - BETÜL ABBAK - Orta Toroslar'ın en yüksek bölümünü oluşturan Aladağlar'ın eteğindeki bin 800 rakımlı Demirkazık  Spor Tesisleri, Türkiye 'de tercih edilen kamp merkezleri arasında yer alıyor. Dünya ve  Avrupa Şampiyonalarına katılacak sporcularla takımları ağırlayan tesisler, sporculara dört mevsim kamp yapabilme olanağı sunuyor .

Türkiye'de farklı kamp merkezlerinde hazırlık yapan sporcular, şampiyonaya katılmadan önceki son çalışmaları da kondisyon ve enerji depolamak için Demirkazık'ta yapmayı tercih ediyor. Demirkazık, sadece yerli sporcuların değil yabancı sporcuların da kamp yapmak istediği mekanlar arasında ilk sıralarda yerini alıyor. 

Niğde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Harun Turhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına katılacak sporcuların dört mevsim Demirkazık'ta kamp yapabildiklerini söyledi.

Bin 800 metre yüksekliğindeki Demirkazık'ın sporcuların kondisyon ve enerji depolaması için Türkiye'deki ender yerlerden birisi olduğuna dikkati çeken Turhan, şunları kaydetti:

"Yılın her ayında mutlaka bir kategoride milli takım sporcularını ağırlıyoruz. Kamp açısından milli takımların özellikle buraya ilgi duymasının nedeni opsiyonu fazla ve yüksek olmasından kaynaklanıyor. Burayı bir cazibe merkezi haline getiriyor. Güreş Federasyonu'nun kararıyla kadın milli takımlarının bütün kategorileri kampları buraya alındı. Dolayısıyla kadın milli takımda yıldız, gençler, büyükler, işitme engellilerin kampları ve bunun dışında bisiklet, boks ve kick boks milli takımı kamplarını burada yapmakta. Uluslararası müsabakalardaki bütün şampiyonlar buradan çıkıyor."

 

- "Avrupa milli takımları da kamp yapmak istiyor"

 

Türk Milli Takımlarının sporcularının yanı sıra Avrupa ülkelerinden de kamp yapmak isteyen milli takımların olduğunu kaydeden Turhan, şöyle devam etti:

 "Avrupa milli takım sporcularına da kapımızı açıyoruz. Gerek ulusal gerek uluslararası faaliyetlerimiz oluyor. Biz de onlara hizmet etmekten gurur duyuyoruz. Gerek Güreş Federasyonu yetkilileri gerekse milli takım hocaları, Türkiye genelinde örneğin Kızılcahamam, Sarıyer ve Bolu'daki kamplara nazaran Demirkazık Kamp Eğitim Merkezi'nin hem yükseklik hem de oksijen depolaması açısından bariz üstünlüğü olduğu yönüne görüş belirtiyor."

 

- "Sporcuların isteğine göre yemek listesi hazırlanıyor"

 

Harun Turhan, sporcuların sabah erken saatlerde özellikle kahvaltıdan önce dağ eteğindeki yüksek performanslı yürüyüşlerinin ardından kahvaltılarını tam randımanlı olarak yaptıklarını söyledi. 

Milli takımın beslenmelerinin diyetisyen ve doktor kontrollerinde yapıldığını, yemeklerinin de tesisin özel aşçıları tarafından yapıldığını kaydeden Turhan, "Burası beslenme açısından da çok faydalı ve güvenilir. Buradaki personel sayımız 11-12 kişi. Kampların yoğunluğuna göre de personel takviyesi yapıyoruz. Aşçılarımız, aşçı yardımcılarımız ve hizmetlilerimizin kamp esnasındaki sayıları 18'e kadar çıkabiliyor" diye konuştu. 

Kampa gelen takımların diyetisyenlerinin sporcuların beslenme listesini kendilerine ilettiğini aktaran Turhan, "Biz o listeyi karşılarız. Kendi aşçılarımız da milli takımın isteğine göre yemeklerini yapmaktadırlar. Bir avantajımız da budur" dedi.

 

- Sporcular da memnun 

 

Demirkazık Tesisleri'nde kamp yapan Yıldız Milli Kız Güreş Takımı sporcularından Havva Nur Ercan, tesislerde kamp yapmaktan çok memnun olduğunu söyledi.

Demirkazık'ta rakımın yüksek olduğunu dile getiren Ercan, "Güneş doğmadan tepelere koşuyoruz. Bazen köylere iniyoruz. Ortamımız çok güzel. Bir sporcunun beklentisini fazlasıyla karşılıyor. Hocalarımız da kamplarımızı sürekli burada yapıyor" dedi.