10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
ORDU (AA) - CHP Ordu Milletvekili ve PM Üyesi İdris Yıldız, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.Yıldız, mesajında, basın...

ORDU (AA) - CHP Ordu Milletvekili ve PM Üyesi İdris Yıldız, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Yıldız, mesajında, basın özgürlüğünün, olaya, habere ve bilgiye serbestçe ulaşma, olayı doğru, tarafsız biçimde aktarma özgürlüğü olduğunu belirterek, "Basın özgürlüğü, sadece gazetecileri değil, vatandaşlarımızı da kapsayan fikri haklar bütünüdür ve "insanın temel haklarından" biri olan "haber alma özgürlüğü" ile de doğrudan bağlantılıdır. Ancak ne yazık ki, ülkemizde basın özgürlüğünün varlığından söz edebilmek mümkün değildir" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin dünya basın özgürlüğündeki sıralamasının her geçen yıl düştüğünü savunan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Bu düşüşün nedeni gazetecileri hedef alan davalar, hapis cezaları ve mahkeme hükümlerindeki şiddetli artıştır. AKP hükümeti kendisine muhalefet eden gazeteci ve medya kuruluşlarını cezalandırmak için devletin bütün olanaklarını kullanmakta, medya üzerindeki ağırlığını orantısız bir şekilde kullanarak ülkedeki siyasi ve sosyal kutuplaşmayı da derinleştirmektedir."

Yıldız, açıklamasında şunları kaydetti:

"Bu düşüncelerle demokrasinin ayrılmaz parçası olan ve 21. yüzyılda önemi yadsınamaz bir güç olan basının, bağımsız, özgür, tarafsız çizgiyi benimseyen bir görev anlayışına sahip olmasını ümit ediyor, güçlüden yana değil daima haklıdan ve doğrudan yana yer almasını diliyor, bu vesileyle yurttaşlarımızın sağlıklı haber alabilmesini sağlamak için durmadan çalışan değerli basın temsilcilerimizin ve gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum. Ülkemizin özgür basına sahip olması için basın üzerindeki siyasi ve ekonomik her turlu baskının son bulmasını temenni ediyor, saygılar sunuyorum."