70 yaşındaki Ümmühan ninenin ehliyet azmi

70 yaşındaki Ümmühan ninenin ehliyet azmi
70 yaşındaki Ümmühan ninenin ehliyet azmi
- Ordu'da yaşayan 70 yaşındaki Ümmühan Mazlumoğlu, otomobil kullanma hayalini gerçekleştirmek için önce ilkokulu bitirdi, ardından ehliyet alabilmek için kursa başladı - Ümmühan Mazlumoğlu: - "Bu yaşta araç kullanmaya heves etmemde en çok eşimin sağlık durumu etkili olmuştur. En büyük amaçlarımdan biri ehliyeti aldıktan sonra eşimi istediği yere götürebilmek"

ORDU (AA) - HAYATİ AKÇAY - Ordulu 70 yaşındaki Ümmühan Mazlumoğlu, otomobil kullanma hayalini gerçekleştirmek için ilkokulu bitirdikten sonra sürücü kursuna başladı.

Ünye ilçesinde parkinson hastası eşi Ahmet Mazlumoğlu ile yaşayan Ümmühan Mazlumoğlu, gençliğinde hayalini kurduğu sürücü belgesini alabilmek için ilkokulu dışarıdan bitirerek diplomasını aldı. Ardından sürücü kursuna yazılan ve iki kere de yazılı sınava giren Mazlumoğlu, bu sınavlardan başarısız olsa da ehliyet alma azminden vazgeçmedi.

Günün belirli günlerinde kursta derslere giren Mazlumoğlu, simülatör yardımıyla araç kullanmanın tekniklerini öğreniyor.

Ümmühan Mazlumoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan beri otomobil kullanmaya meraklı olduğunu ancak bir türlü fırsat bulup ehliyet alamadığını söyledi.

- Otomobil kullanımı rüyalarına girdi

Otomobil kullanmanın rüyalarına girdiğini dile getiren Mazlumoğlu, "Gece rüyamda araç kullanıyordum. Uyandığımda bile 'keşke uyanmasaydım da biraz daha araç kullansaydım' diyordum. Şimdi bu fırsatı 70 yaşında buldum. İnşallah rüyalarımı, bu hayalimi gerçekleştireceğim" dedi.

Mazlumoğlu, en son kızları ehliyet aldıktan sonra bu hevesinin yeniden canlandığını ve sürücü kursuna kayıt yaptırma kararı aldığını anlatarak, "Ehliyet alabilmek için önce ilkokulu bitirmem gerekiyordu. Bunun için de ilkokulu dışarıdan bitirerek diploma sahibi oldum. Geçtiğimiz aralık ayında da kursa kayıt yaptırdım. Bu zamana kadar iki sefer yazılı sınava girdim. Başarılı olamadım ama ehliyet azmimden vazgeçmedim. Şimdi sınavlara daha sıkı çalışıyorum" diye konuştu.

Ehliyet almak için elinden geleni yapacağını ve sonuna kadar azmedeceğini vurgulayan Mazlumoğlu, "Rüyalarımın gerçekleşmesi için çok çalışıyorum. Hiçbir dersi kaçırmıyorum. 4 hakkım varmış. Ben bu hakkımın ikisini kullandım. Şimdi önümde iki sınav daha var. Çok çalışarak bu sınavların birisinde başarılı olmak istiyorum" ifadesini kullandı.

- "Eşimi gezdirmek, onu rahat ettirmek istiyorum"

Mazlumoğlu, ehliyet sınavını kazanması durumunda hemen otomobil satın alacağını, rahatsızlığından dolayı yürümekte güçlük çeken eşini istediği her yere götüreceğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Bu yaşta araç kullanmaya heves etmemde en çok eşimin sağlık durumu etkili olmuştur. En büyük amaçlarımdan biri ehliyeti aldıktan sonra eşimi istediği yere götürebilmek. En fazla onu gezdireyim, onu rahat ettireyim istiyorum. O benim için çok değerli. Bazen onu hastaneye götürebilmek için araç bulamadık, istediği yere götüremedik. İnşallah bundan sonra sadece onu gezdirmek için bile bu ehliyeti almak istiyorum."

Ne kadar yaşayacağını bilmediğini ancak buna rağmen ehliyet almayı çok istediğini vurgulayan Ümmühan Mazlumoğlu, şunları kaydetti:

"Ben 5 sene de yaşasam, bir kere bile kendi aracımla istediğim yere gitsem o bana yeter. Buradan benim yaşımdaki insanlara sesleniyorum. Yaş önemli değil. Yeter ki cesaretli olsunlar. İsteyen her şeyi başarabilir. Bunlar yapılmayacak işler değil. Bunu erkek yapıyorsa bunu iki ayak, iki el yapıyorsa niye biz yapmayalım? Ben biraz geç kaldım ama bu işe heves edenler geç kalmasın. Hemen hayallerini gerçekleştirmek için kurslara başvursunlar."

Kursun müdürü Hasan Faruk Pelit ise ilk defa bu yaşta bir kursiyerin başvurduğunu belirterek, "Ümmühan nine çok istekli ve azimli. Kendisi kursumuza renk kattı. Onun azmi herkese örnek oldu. Bundan önce girdiği iki sınavda başarısız oldu ancak ben kendisinin diğer iki sınavda başaracağına inanıyorum" dedi.

Ümmühan ninenin kararlığına hayran kaldıklarını da ifade eden Pelit, "Kendisi hiç yılacak gibi durmuyor. O asla işinin sonunu getirmeden bırakmıyor, derslerine katılıyor. Biz de kendisine elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. İnşallah ninemiz ehliyetini alır ve hayallerine kavuşur. Ona olan inancımız tam" diye konuştu.