Ailelere yaz tatilinde diş tedavisi uyarısı

Ailelere yaz tatilinde diş tedavisi uyarısı
Ailelere yaz tatilinde diş tedavisi uyarısı
- Ünye Toplum Merkezi Müdürlüğü Diş Hekimi Sarıçam: "Okulların kapanmasıyla 3 aylık yaz tatiline giren öğrencilerin diş tedavileri için en uygun zaman tatil dönemi"

ORDU (AA) - Ünye Toplum Merkezi Müdürlüğü Diş Hekimi Seyfettin Sarıçam, "Okulların kapanmasıyla 3 aylık yaz tatiline giren öğrencilerin diş tedavileri için en uygun zaman tatil dönemi" dedi.

Sarıçam, gazetecilere yaptığı açıklamada, okul döneminde ailelerin 'çocuğum derslerinden geri kalmasın' düşüncesiyle çocukların acil olmayan tedavilerini ertelediğini söyledi.

Çocukların en az yılda bir kez, diş muayenesi olması gerektiğini vurgulayan Sarıçam, şöyle konuştu:

"Çocuklar 5-6 yaşlarında karışık dişlenme dediğimiz bir sürece girerler. Bu süreç 13 yaşına kadar devam eder. Bu süreçte çocukların ağızlarında hem süt dişleri hem de daimi dişler karışık olarak bulunur. Ağız açısından çok hareketli bir dönemdir ve gözlenmesi gerekir. Çünkü alttan çıkmaya çalışan daimi diş, üzerindeki süt dişini her zaman başarıyla düşüremez. Hekim müdahale etmezse dişler çarpık çıkar. Bazen de çürük süt dişinden arta kalan parçalar daimi dişler arasında sıkışıp kalır ve onlara zarar verir, çürütür. Diş hekiminin 5 dakikalık müdahalesi ilerde binlerce liralık tel tedavisinin yapılmasını önler. Bu yüzden çocuklarınızı 6 ayda bir, hiç olmazsa yılda bir diş hekimine götürün. Ayrıca çocuğunuzun ağzını sık sık takip edin."


  ETİKETLER:

  Tatil

  ,

  Okul

  ,

  toplum

  ,

  zaman

  ,

  müdahale