Arap gazetecilerin Ordu gezisi

Arap gazetecilerin Ordu gezisi
Arap gazetecilerin Ordu gezisi
- "Arap Gazeteciler Zirvesi" için 26 ülkeden gelen 80 gazeteci, Ünye ilçesini ziyaret etti - Ordu Valisi Balkanlıoğlu: "Arap gazetecilere ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadık"

ORDU (AA) - Ordu Valiliği tarafından, kentte turizmin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen "Arap Gazeteciler Zirvesi" kapsamında gelen Arap gazeteciler, Ünye ilçesinde tarihi ve doğal yerleri ziyaret etti.

Ordu'ya 26 ülkeden gelen 80 gazeteci, Ordu Valiliğinin hazırladığı program doğrultusunda gezi ve ziyaretlerini sürdürüyor. Arap gazeteciler, Ünye ilçesindeki gezileri kapsamında Ünye Belediyesi Binicilik Tesislerini ziyaret ederek, at bindiler. Daha sonra Çakırtepe'de yemek molası veren gazeteciler, ardından Ünye'yi Çakırtepe'den kuşbakışı izleyerek fotoğraf çektiler.

İlçe gezisini Ayanikola Kilisesi, Ünye Çamlığı ve Türk Japon Dostluk Anıtı ziyaretleriyle tamamlayan gazeteciler, gezdikleri yerlerle ilgili de bilgiler edindi. 

Tur rehberi Zekai Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çeşitli ülkelerden Ordu'ya gelen Arap gazetecilerin ziyaretlerinin devam ettiğini belirterek, "26 ülkeden 80 kişilik heyet Ünye civarındaki turistik ve yeşillik sahayı gezdi ve çok memnun oldular. Bu memnuniyetlerini Cezayir'den başlayıp Umman'a kadar, Birleşik Arap Emirlikleri'nden başlayıp Suudi Arabistan dahil, Fas, Tunus, Lübnan'a kadar 3 bine yakın bir yayın yaparak gerçekleştirdiler" dedi. 

Tunus TNN Televizyonu muhabiri Mahdi Azouzi ise Ordu ve ilçelerinin doğal güzelliklerini çok beğendiğini ifade etti.

Bir çok doğal zenginliğin aynı şehirde buluşmasının çok az görüldüğünü fakat Ordu'nun buna sahip olduğunu vurgulayan Azouzi, "Ordu ve Ünye çok güzel. Ben bu kadar güzel olacağını beklemiyordum. Bölgenin evleri, altyapısı çok güzel ve çok uygun bir şekilde yapılmış. Ziyaret ettiğimiz bütün bölgeler çok güzeldi. Özellikle yeşillik, vadiler, göller, şelaleler çok güzeldi. Ayrıca doğal zenginlikler bizi çok şaşırttı. Çünkü tek yerde hem deniz, hem yeşil, hem göl, hem de şelaleler bulmak neredeyse imkansız ve bunların hepsi Ordu'da bir arada mevcut" diye konuştu. 

- Yarın Ordu'dan ayrılacaklar

Öte yandan Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu yaptığı açıklamada, Arap gazetecilerin yarından itibaren kentten ayrılmaya başlayacağını dile getirerek, "Arap gazetecilere ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadık. Elimizden geldiğince Ordu'nun tarihi, turistik mekanlarını onlara göstermeye ve anlatmaya çalıştık. Gazeteci misafirlerimiz gezip gördükleri yerleri çok beğendiler. Kendi haber organlarında haber yaptılar. İnşallah bundan sonraki yıllarda ilimize gelecek yabancı turistlerin sayısında artış yaşanacaktır. Bunu hep birlikte göreceğiz" ifadelerini kullandı.

Vali Balkanlıoğlu, Arap gazetecilere her konuda destek veren ve ilgi gösteren Ordululara da misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti.