Arıcılara 58 milyon liralık destek müjdesi

Arıcılara 58 milyon liralık destek müjdesi
Arıcılara 58 milyon liralık destek müjdesi
- Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Yılmaz: - "81 ilde birliğimiz üyelerine yaklaşık 58 milyon lira ödeme yapılacak. Bu ödemeden yaklaşık 45 bin arı üreticisi yararlanacak"

ORDU (AA) -  Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkanı Bahri Yılmaz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, birliklere üye arıcılara destek amacıyla bu yıl 58 milyon liralık ödeme yapılacağını söyledi.

AA muhabirine açıklama yapan Yılmaz, bu aydan itibaren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından birliklere üye arıcılara 2014 yılı için planlanan destekleme ödemelerine başlanacağını belirtti. 

Yılmaz, ilk defa 2003 yılında 200 üreticiyle başlanan destekleme projesi kapsamında 2014 yılı içinde 45 bin arıcının desteklendiğine işaret etti.

Binlerce arıcının bu ödemeyi sabırsızlıkla beklediğini belirten Yılmaz, "81 ilde birliğimiz üyelerine yaklaşık 58 milyon lira ödeme yapılacak. Bu ödemeden birliklerimize üye yaklaşık 45 bin arı üreticisi yararlanacak. Bu ödemeden en fazla pay alan iller ise Muğla ve Ordu birliklerimizdir. Destekleme ödemesinin yüzde 25'ini bu iki birliğimiz dağıtmaktadır. Ödemeler kovan başına 10 lira üzerinden yapılacaktır.  Ödemelerin tamamının Şubat ayı itibariyle tamamlanmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Ordu Arıcılar Birliği Başkanı Necati Aydın da ödemeyi sabırsızlıkla beklediklerini anlatarak, Ordu'da kovan başı ödemeden yaklaşık 4 bin 500 üreticinin faydalanacağını söyledi.